Jak poprawić wygląd ogrodu dzięki zrębkom dekoracyjną?

person Opublikowany przez: Franciszek ze StonesGarden list Kategoria: Ogród Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetleń: 571

Zrębki dekoracyjne to fenomenalny dodatek do ogrodu, który nie tylko wzbogaci go wizualnie, ale również zapewni naszym roślinom lepsze warunki do wzrostu. Wybór wydaje się być prosty, jednakże dla tych niezdecydowanych przybliżymy nieco temat zrębków ogrodowych.

Poprawa wyglądu ogrodu

Jednym z najbardziej popularnych przyczyn stosowania zrębków jako ściółki są ich walory estetyczne. Z ich pomocą bardzo łatwo możemy przykryć wierzchnią warstwę ziemi i nadać jej nowy, bardziej charakterny wygląd. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy samym zakupie.

Zazwyczaj w brunatnych kolorach, kora drzewna, czy też drewniane wiórki wcale nie muszą być pod tym względem nudne. Wielu sprzedawców oferuje ich barwione wersje. Ważne jest jednak, aby pigment nie wpływał negatywnie na nasze rośliny, o co w zdecydowanej większości przypadków nie musimy się martwić. Dzięki ich wyróżniającej się barwie uzyskać możemy naprawdę ciekawy efekt, gdyż zazwyczaj dość wyraźnie odbijać się będą od zieleni roślin.

Kolejną istotną kwestią przy wyborze zrębków jest ich wielkość i rodzaj. Możemy zdecydować się na wspomnianą już korę drzewną, co spowoduje, iż jej duże kawałki będą bardzo wyraźne, a sama płaszczyzna wyściółki mniej gładka. Z drugiej strony możemy zdecydować się na coś takiego jak trociny lub podobny drobny materiał, który utworzy pod naszymi roślinami gładką, równą warstwę, a jej poszczególne elementy nie będą zbytnio rzucać się w oczy. Warto więc odpowiednio dobrać rozmiar zrębków, by te dawały satysfakcjonujący nas efekt.

Z pożytkiem dla roślin

Zrębki jako ściółka mają wiele ważnych cech, które w bardzo pozytywny sposób wpłyną na nasze rośliny. 

Przede wszystkim stanowią warstwę izolującą glebę przed negatywnymi warunkami zewnętrznymi. Co to tak w zasadzie znaczy? Gdy temperatura jest za niska zrębki stanowią warstwę ochronną, która zapobiega odmarzaniu korzeni, a gdy jest zbyt gorąco, nie pozwala na nadmierne odparowywanie wody i w konsekwencji wysuszenie gleby. Ostatecznie więc, niezależnie od temperatury utrzymuje względnie optymalne warunki dla roślin

Kolejną ważną cechą jest ich degradowalność. Dzięki nim wraz z upływem czasu ziemia urozmaicana jest o kolejne składniki odżywcze dla wszystkiego co zielone. Dzieje się tak ponieważ drewno, niezależnie w jakiej formie, rozkłada się i ostatecznie staje się częścią gleby. Jest to więc bardzo pożyteczny dodatek dla każdego ogrodu. Należy jednak pamiętać, że w związku z tym procesem będziemy zmuszeni uzupełniać zrębki co 2-3 lata.

Ich kilkucentymetrowa warstwa utrudnia również rozwijanie się chwastów i wszelkich niechcianych roślin. Nie znaczy to jednak, iż całkowicie im to uniemożliwia - zwyczajnie zmniejszy ilość pracy, którą musimy włożyć w pielęgnacje ogrodu.

Podsumowując...

Wybór zrębków wydaje się być stosunkowo prosty, jednakże jest kilka kwestii, które zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Dobierając konkretny rozmiar, kolor czy rodzaj stworzymy idealną wyściółkę dla naszych roślin, tym samym urozmaicając wygląd naszego ogrodu.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło