Jak założyć łąkę kwietną?

person Opublikowany przez: Dominika Lubikowska list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 53

Łąki kwietne w ostatnim czasie stały się pasją i sposobem na życie. Łany kwiatów są domem i stołówką pożytecznych owadów i innych małych zwierząt, przywracają piękno krajobrazom, wzbogacają betonowe miasta, a do tego nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Dodatkowo mogą stanowić naturalną ochronę upraw rolnych i poligon dla naukowców.

Jak wybrać mieszankę do siewu?

Pierwszym punktem w celu założenia łąki kwietnej jest wybór mieszanki nasion do wysiewu. Wyróżniamy następujące mieszanki: mieszanka jednoroczna oraz mieszanka wieloletnia. Podczas zastosowania mieszanki jednorocznej kwiaty rozpoczynają kwitnienie w roku, w którym zostają wysiane. Pielęgnacja takiej łąki jest umiarkowana, nie wymaga koszenia jednak wymaga pielenia. Aby zakwitła w kolejnym roku należy ją odtworzyć.

Przy zastosowaniu mieszanki wieloletniej, kwiaty kwitną w drugim roku od roku wysiewu. Pielęgnacja jest łatwa, łąka wymaga koszenia, nie wymaga pielenia. Pomimo braku kwitnienia w pierwszym roku z każdym rokiem kwitnie coraz piękniej. Mieszankę jednoroczną oraz wieloletnią można połączyć w celu uzyskania efektu kwitnienia przez cały sezon. Jest to połączenie szybkiego kwitnienia łąk jednorocznych z długotrwałym kwitnieniem łąki wieloletniej. Rośliny kwitną na zmianę, kształtując krajobraz. Pielęgnowanie takiej kompozycji wymaga koszenia od 2 roku po wysianiu, należy również usuwać chwasty aby nie doprowadzić do ich silnego rozprzestrzenienia.

Przygotowanie terenu

Najskuteczniejsze przygotowanie terenu rozpoczyna się od usunięcia darni, następnie uprawy gleby przy użyciu glebogryzarki. Po wyrównaniu ziemi należy wysiać nasiona. Miejsca przeznaczonego na wysiew łąki nie powinniśmy nawozić aby nie zasilać chwastów. Łąki wysiewamy na wiosnę, ponieważ jest to najlepszy okres dla ich kiełkowania. Wymagają one stałych dodatnich temperatur oraz częstych opadów. Jesienią można wysiewać łąki wieloletnie. Podczas suszy należy zapewnić łące odpowiednią ilość wody. Po wysianiu nasion należy ziemię przegrabić następnie zwałować lub udeptać.

Jak pielęgnować łąkę kwietną?

Pielęgnacja łąki jest prosta. Podlewanie zalecane jest w warunkach dużej suszy, gdy zauważymy, że łąka nie będzie w stanie przetrwać tego okresu. Kiełkowanie nasion może opóźnić się do czasu uzyskania odpowiednich warunków uprawy. Łąkę jednoroczną kosimy raz na koniec sezonu wegetacyjnego. Łąki wieloletnie kosimy dwa razy w roku, między czerwcem a lipcem, następnie w okolicach września. Jeżeli zastosowana została kompozycja mieszanki wieloletniej i jednorocznej to łąkę kosimy po przekwitnięciu roślin jednorocznych. Po koszeniu siano pozostawiamy na łące do momentu obsypania się nasion, które wykiełkują w kolejnym roku. Koszenie należy wykonać na wysokości nie mniejszej niż 8 cm, ponieważ na mniejszej wysokości możemy uszkodzić rośliny wieloletnie. Po wyschnięciu siana, należy usunąć je z terenu łąki.

Zakładajmy łąki! Są przyjazne dla owadów, przede wszystkim dla pszczół, które są bardzo ważne dla naszego ekosystemu.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.