Drewno do wędzenia- Jakość ponad wszystko

person Opublikowany przez: Robert ze Stones Garden list Kategoria: Kamienie Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetleń: 244

Lekko brązowawo-rumiany kawałek szynki, ułożonej na drewnianej desce, zaraz obok aromatycznej, jałowcowej kiełbasy. Brzmi co najmniej smacznie, prawda? Dodajmy do tego, że jest to wyrób domowy, przygotowany dla nas przez jednego z gospodarzy. Lepiej? Niewiele jest rzeczy, które mogą bardziej zachęcić nas do zajęcia miejsca przy stole, niż to. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne wędzenie mięsa, ale jak się za to zabrać?

Oczywistym jest wybór odpowiedniego rodzaju mięsa, jednak to co może być najbardziej problematyczne to drewno. Które wybrać, czy każde się nadaje, czego unikać? Zacznijmy od podstaw.

Jakość ponad wszystko

Zanim przystąpimy do wędzenia, powinniśmy być pewni co do jakości drewna jakim dysponujemy. Przede wszystkim musi być ono odpowiednio suche (wilgotność na poziomie 10-20%). Mokre drewno wydziela zbyt dużą ilość sadzy i smoły, która będzie odkładać się na mięsie. Możemy spodziewać się wtedy intensywnego, gorzkiego posmaku.

Drewno opałowe oprócz niewielkiego poziomu wilgoci musi być też całkowicie zdrowe. Grzyby, owady, czy spróchniałe elementy, to rzeczy, których należy się wystrzegać. Dodatkowo powinniśmy pozbyć się kory drewna, która podczas spalania może wytwarzać toksyczne gazy.

drewno do wedzenia

O suchość drewna jesteśmy w stanie zadbać sami sezonując je co najmniej kilka miesięcy. Bardziej problematyczna jest obecność niepożądanych organizmów. Pleśń i inne grzyby, czy też próchnicę jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Niestety nie uzyskamy w ten sposób 100% pewności, że nasze drewno jest całkowicie zdrowe.

Rozwiązaniem może być kupno drewna suszonego w specjalnych pomieszczeniach o wysokiej temperaturze. Proces ten usuwa wszystkie niedoskonałości. Ta samą techniką sezonowania potraktowane są też wszelkie pakowane zrębki drzewne.

Zabawa aromatami

Każdy gatunek drewna przekłada się na nieco inny smak, zapach, czy barwę wyrobu. Warto więc dowiedzieć się nieco o specyfikacji drewna, którego mamy zamiar użyć do wędzenia.

Rodzajów drewna, którym możemy wędzić jest naprawdę mnóstwo. Najczęściej do tego zadania wybiera się drzewa liściaste. W Polsce bardzo popularny jest buk, czy też olcha, których używa się jako drewno podstawowe. Co to znaczy?

Zazwyczaj wędzimy używając drewna głównego, czy też podstawowego, które pali się przez cały czas. Podczas tego dodaje się zrębki, trociny, czy też kilka kawałków drewna gatunkowo różnego, tak aby uzyskać pożądany aromat.

Jako dodatek najczęściej stosuje się drzewa owocowe, które nadają charakterystyczny słodkawy posmak, korelujący ze smakiem owocu. W przypadku pozostałych drzew liściastych, w zależności od gatunku, możemy spodziewać się głownie innego koloru wyrobu, oraz intensywności smaku wędzonki.

Opcji jest mnóstwo, jednakże nie powinniśmy przejmować się ich ilością. Jakby nie patrzeć pozostawia to nam dużą dowolność, a w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć nieskończoną ilość poradników, na temat tego, jak przyrządzić konkretny gatunek mięsa. To o czym jednak musimy pamiętać, to odpowiednio przygotowane drewno, od którego przecież zaczyna się cały proces wędzenia.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.