"MOJA WODA" - TWOJE OCZKO - jak skorzystać z programu

person Opublikowany przez: Marta ze Stones Garden list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 277

Woda to naturalny skarb. Bez niej nic nie istnieje. Globalne ocieplenie, coraz bardziej dokuczające susze. Brak deszczu jesienią i wiosną, brak śniegu zimą. Coraz silniejsze wiatry, wzrost temperatur. To wszystko sprowadzają się do jednej, smutnej tezy. XXI wiek, stał się "wiekiem walki o wodę". I może brzmi to nieco patetycznie, ale tak właśnie jest. I jeśli czegoś nie zmienimy, nie zaczniemy reagować, wody za jakiś czas, naprawdę może zabraknąć. Zasobów wody wciąż ubywa. Już wiele miast dofinansowuje inwestycje związane z pozyskiwaniem wody deszczowej. Każdy, choćby najmniejszy ruch w tej kwestii jest niezwykle potrzebny nam i naszej planecie. Zobacz jak możesz przyczynić się naszej planecie poprzez budowę oczka wodnego na swojej posesji i otrzymać na nie dotację od państwa.

Oczko wodne można wykonać nawet w małym ogrodzie. Jest to aranżacja, która zawsze dodaje uroku! Jego wielkość i kształt zależą od Twojej wyobraźni. Co Cię ogranicza? A no wielkość terenu jakim dysponujesz. Podpowiadamy jedynie, że im oczko większe, tym łatwiej utrzymać w nim równowagę biologiczną. W małych oczkach szybciej wyrastają glony, co sprawia, że wymaga ono nieco więcej naszej pracy. Od czego zacząć? Od obrysu! Do tego posłużyć może sznurek lub wąż ogrodowy. Ułóż go na ziemi wytyczając kształt przyszłego oczka. Teraz łopata w dłoń i ruszamy z wykopem. Ważne! Oczko w najgłębszym miejscu powinno mieć około 100 cm. Jeśli planujesz rośliny, które można ustawić np. w specjalnych koszach, nie zapomnij o zbudowaniu w dnie na wysokości 30 i 60 cm specjalnych półek, to na nich będą stały kosze z roślinami. Krawędzie oczka zawsze formuje się ze spadkiem. I pamiętaj o tym, by wszystkie brzegi oczka były na tym samym poziomie. Nie pozbywaj się ziemi z wykopu. Uformuj z niej górki i pagórki wokół oczka. Będzie jeszcze bardziej wyjątkowe! Obsadzisz je, otoczysz kamieniem, będzie pięknie! A teraz dno. Najważniejsze, by było szczelne. Na dno oczka wysyp piasekdosłownie kilka centymetrów. Wystarczy 5 cm. Na to włóknina i na włókninę folia izolacyjna, najlepiej ta dedykowana oczkom wodnym. Po jej rozłożeniu możesz delikatnie napełniać oczko wodą. Tak, by folia dobrze się umościła. Folii nie obcinaj tuż przy brzegu. Zostaw 30-40 cm zapasu. Będzie wygodnie, a folię ukryjesz pod kamieniami.

Teraz zabieramy się za brzeg oczka.

Dobrze zamaskowany brzeg to niemal estetyczna podstawa tej wodnej aranżacji. Na brzeg polecają się większe kamienie, które warto osadzić na zaprawie cementowej. Wybierz zaprawę bez wapna, bo jego związki mogą zaszkodzić rybom, jeśli bierzesz je pod uwagę w swoim oczku.

O, to już zależy od gustu, indywidualnego podejścia do struktury i kolorów. Wybór jest przeogromny, mogą to być np. monolitygnejsy lub mini monolity Zróżnicuj kamienie wokół oczka. Łącz wielkości, kolory. Daj się ponieść fantazji. Usyp żwirowy lub otoczakowy brzeg, według uznania. Jest w czym wybierać! To może być m.in.: słońce zamknięte w kamieniu, naturalny, wielokolorowy żwir leśnynadający ciepłego klimatu, delikatny żwir mleczny. A może perły w kamieniu - tu sprawdzi się żwir perłowyTrochę morskiego klimatu w ogrodzie? Dlaczego nie? Polecamy żwir morski. Jeśli wolisz kamienie obłe, które nie mają ostrych krawędzi, są przyjemne w dotyku, postaw na otoczaki. Tu cała paleta barw! Tęczowe, oryginalne. Elegant wśród kamieni, pomarańczowy otoczak Rosso Verona. A może coś w odcieniach ciepłego beżu? Tu sprawdzi się otoczak Polished Yellow Biel, błękit i róż w jednym? Proszę bardzo zobaczyć colormix otoczak! Jednak mocniejszy, ciemny akcent? To polecamy otoczak nero. Trochę śródziemnomorskiego klimatu? Biel, słońce, woda... Ten będzie idealny - Thasos White

Nie musisz całego oczka dookoła obkładać kamieniem. Warto zostawić kawałek trawy, z tego na pewno cieszyć się będą małe zwierzątka. Dzięki takiemu zejściu będą miały łatwiejszy dostęp do wody, idealne wejście i zejście. A przecież o to właśnie chodzi! W płytszej części oczka warto ułożyć kamienie, które będą przebijały się przez lustro wody. Ptaki będą Ci za to wdzięczne! Jeśli szukasz prostszego rozwiązania, na dno oczka polecają się dna z laminatu poliestrowego.  Laminatom niestraszne żadne warunki atmosferyczne. Utrzymanie czystości takiego dna nie sprawia trudności. Oczko jest, brzeg zrobiony.

Pora na rośliny!

To one dodają oczkom niezwykłego klimatu. I tu również możesz dać upust swojej fantazji. Hiacynt wodny, kultowe lilie wodne lub kaczeńce. To wszystko możesz zasadzić w swoim nowym oczku. Nie spiesz się jednak z tym. Odczekaj kilkanaście dni, warto to zrobić, by woda się ustabilizowała. Jaką ziemię do wodnych nasadzeń wybrać? Można uniwersalną ziemię do kwiatów, lub mieszankę gliny, kompostu i piasku
Rośliny w wodzie to jedno. Warto zaplanować również roślinność wokół oczka. Tu odnajdą się takie, które lubią wilgotne podłoże. Okolice oczka to świetne miejsce dla trawy ozdobne, derenie, brunnera wielkolistna, bergenia sercowata, liliowiec rdzawy, tawułka chińska. Może krzewy? Idealny będzie cypryśnik błotny lub zimozielone iglaki. A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie swoje przyszłe oczko wodne. ;) 

I nie zapomnij, że trzeba o nie dbać! Każda pora roku przynosi inne obowiązki. Wiosną powinno się wymieniać ok. 20% wody, nie można zapomnieć o wyławianiu glonów. W utrzymaniu czystej wody i to w naturalny, ekologiczny sposób może pomóc zeolit. Jak to działa? Zeolit jest doskonałym złożem filtracyjnym, klaruje wodę, pochłania amoniak, zapobiega rozmnażaniu się glonów. Stosujemy go w miejscu największego przepływu wody, aby mógł ją filtrować. Latem dbamy o rośliny, możemy je przesadzić, a w razie potrzeby - uzupełniamy brakującą wodę. Jesień to czas spadających liści. Warto wyposażyć się w siatkę, którą będzie można przykryć oczko. Zimą wyciągamy urządzenia filtrujące wodę. Tutaj sprawdzi się pompa do stawu. Musimy uchronić je przed mrozem. Zbudowanie oczka, gwarantujemy, da Wam całe mnóstwo satysfakcji! Rozrastające się w nim i przy nim rośliny, z każdym rokiem będą coraz piękniejsze. A ile przy tym zrobisz dobrego dla natury! Oczko wodne może stać się Twoim oczkiem w głowie.

Moja Woda – wsparcie działań realizowanych przez WFOŚiGW

Nasza firma to źródło ogrodowych inspiracji. Ogród to dział, w którym działamy na co dzień i czujemy się silni. I to właśnie ogród może stać się miejscem, w którym przyczynisz się do prowadzenia małej retencji wody. Jak to zrobić? To proste! Stwórz oczko wodne. Może od dawna o tym marzyłeś? Teraz uiścić to marzenia jest niezwykle przyjemnie, bo na ten cel możesz uzyskać dofinansowanie. Retencjonowanie wody może przyczynić się do polepszenia stosunków wodnych w Polsce. I o to właśnie chodzi! Rząd oferuje dofinansowanie nawet do 5 tys. złotych na przydomowe instalacje, które pozwolą zatrzymać wody opadowe. A wszystko w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska w ramach programu "Moja Woda", o którym więcej możesz dowiedzieć się TUTAJ. Na ten cel przeznaczono 100 mln złotych. To da możliwość założenia małych zbiorników wodnych nawet dwudziestu tysiącom gospodarstw. I co ważne, już od 1 lipca można ubiegać się o dopłatę! Czasu na decyzję niewiele. O szczegółach programu \"Moja woda\" przeczytasz na stronie Ministerstwa Klimatu. To świetna okazja, by spełnić swoje marzenie np. o profesjonalnym oczku wodnym, a przy tym zrobić coś naprawdę pożytecznego. Dla siebie, dla natury. My jesteśmy absolutnie na TAK! Jeśli rozważasz możliwość założenia oczka wodnego w ogrodzie, nie mogłeś lepiej trafić. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, tu znajdziesz wskazówki i materiały niezbędne do zbudowania wodnej aranżacji.

Natura sama od jakiegoś czasu bardzo upomina się o ograniczenie użycia wody. Postawa proekologiczna jest modna, dużo się o niej mówi. Ale jak jest w praktyce? Czy Ty robisz coś w kierunku oszczędzania wody? Z pewnością nie jest to problem, który spędza sen z powiek, ale tak, całkiem serio - czas się nad nim pochylić. Jest na to kilka prostych, ale bardzo skutecznych sposobów. Dbanie o wodę można rozpocząć od naszych domowych kranów. Myjąc zęby, zakręć wodę, nie bierz przesadnie długich kąpieli. W miarę możliwości, wybieraj sprzęty, które pozwolą zaoszczędzić zużycie wody. To tak niewiele, ale wiele zarazem. Tylko trzeba o tym pamiętać. I nie raz na jakiś czas, ale codziennie. Dziś liczy się już nie tylko energooszczędność, ale i "wodo-oszczędność". Taki mamy klimat... Małymi krokami można zdziałać ekologiczne cuda. Na oszczędzenie wody jest naprawdę sporo sposobów. Komu dbałość o środowisko bliska, wykorzystuje deszczówkę do podlewania ogrodu. Instalacji do jej pozyskania jest całe mnóstwo. I nie zawsze muszą to być profesjonalne rozwiązania. Wszak Polak potrafi. I to się ceni. Każda kropla wody na wagę złota. Wystarczy stara wanna, albo beczka, do których wpada kropla, po kropli. Choć deszczu coraz mniej...

Specjaliści alarmują : "Polska wysycha", straciliśmy kilkadziesiąt procent mokradeł, ubywa nam również wód głębinowych. I choć "wodna katastrofa" nie nastąpi jutro, to czai się tuż za rogiem... O tym, że woda to skarb, przekonali się w ubiegłym roku mieszkańcy Skierniewic. Tam, o zgrozo! Zabrakło wody pitnej. Było sucho, zbyt mocno podlewali ogródki. A później nie było już w czym się wykąpać i z czego ugotować herbaty. Wszyscy z nadzieją spoglądali w niebo, czekając na deszcz. To tak w skrócie, ale sam fakt jest, przyznajcie sami, przerażający. A gdyby taka sytuacja zdarzyła się w Twoim mieście? Musimy zacząć działać. Jeśli o oszczędzaniu wody pomyślisz, choćby przy myciu zębów, to już jest wielki sukces! Woda to życie. I to nie tylko nasze, ludzkie.

Z powodu braku wody cierpią zwierzęta. Od dużych, po te całkiem malutkie. Jak np. pszczoły, o które nasz firma stara się dbać od lat. Na terenie naszej siedziby w Źródłach prowadzimy pasiekę. Jej opiekunem jest Pan Józef, który naturę kocha i szanuje jak mało kto! Doceniamy takich ludzi. I wierzymy, że zmiany zaczynają się w głowie, później to już wszystko kwestia chęci. Niejednokrotnie apelowaliśmy do naszych klientów, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o choćby najmniejszy talerzyk z wodą, który w czasach suszy pomoże przetrwać ptakom i owadom.

Zobacz produkty, które Pan Józef wyrabia własnoręcznie z pszczelego wosku!

Do dzieła! Trzymamy kciuki! I służymy poradą.

Zapraszamy do siedziby Stones Garden w Źródłach, przy ulicy Wschodniej 14-16. I na naszą stronę stonesgarden.pl 

Pozdrawiamy! Zespół Stones Garden - fani wody w ogrodzie ;)

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.