Jak przygotować ogród na zimę?

person Opublikowany przez: Karolina ze Stones Garden list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 271

Ogród to miejsce wymagające uwagi przez cały rok. Jesień w ogrodzie jest piękna i co, zaraz udowodnimy, pracowita. Lato, niestety, to już wspomnieniem. Ten najpiękniejszy czas w ogrodzie pożegnał nas wspaniałą pogodą. Ma ona ogromny wpływ na prace w ogrodzie. Trzeba zdążyć przed mrozem. Zabezpieczyć, osłonić, zagrabić, podsypać. Pracy jest sporo! Jak sroga będzie zima, nie wiadomo, wiadomo jednak, że jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy swoich roślin, wiosną możemy mieć spory kłopot. A tego nie chcemy! Zatem do dzieła!

Węże w ruch!

Pamiętamy o podlewaniu! Jesienią, zazwyczaj, nie narzekamy na brak opadów. Ale jeśli zdarzy się kilka suchych dni, maszerujemy po węża i solidnie podlewamy wszystkie rośliny. Właśnie teraz rośliny gromadzą w tkankach zapas wody, by spokojnie przezimować. Zimą o podlewaniu też nie należy zapominać. Ale to temat na osobny wpis. Wróćmy do prac jesiennych.

Jesień = liście lecą z drzew

Jesień w ogrodzie może wydawać się być czasem, który spędza się wciąż „na grabiach”. Jeśli masz w swoim ogrodzie sporo drzew liściastych, to z pewnością wiesz o czym chcę napisać... Grabienie to często syzyfowa praca. Za grabieniem liści przemawiają nie tylko wizualne aspekty, ale przede wszystkim praktyczne. Jeśli chcemy wiosną mieć piękną trawę, nie można ich tak po prostu zostawić. Ale nie ma tego złego. Liście to świetny materiał na kompost. Czym grabić? Grabiami, dmuchawą, czym, kto lubi.

Obwiąż, co opada

Jałowce najczęściej wymagają tego zabiegu. Do tej czynności potrzebny jest sznurek. Przejdź po ogrodzie i oceń. Które rośliny mogłyby nie wytrzymać naporu śniegu? Które odstają? Te właśnie zwiąż. Śnieżyc dawno u nas nie było, ale lepiej dmuchać na zimne.

Przykryj na zimę , ciesz się na wiosnę

Kolejną ważną czynnością w ogrodzie jest okrycie roślin. Zabezpieczenie ich przed srogim mrozem to podstawa. Ale uwaga! Nie spiesz się z tym. Okrywanie roślin należy rozpocząć, kiedy temperatura spadnie do co najmniej -5 st. Celsjusza. Czym okrywać rośliny? Kora, trociny czy gałązki iglaka. To najbardziej naturalne sposoby. One sprawdzą się dla roślin, które są bardzo wrażliwe na mróz. Są to np. cedr, cyprys, hortensja ogrodowa, hebe, judaszowiec, klon palmowy, jaśmin, laurowiśnie, różaneczniki, ostrokrzewy, bukszpany. Nie zapominaj o tych, które rosną w doniczkach, a zwłaszcza o iglakach. Wystarczy usypać warstwę kory lub trocin tak na około 10 cm. Ważne! Jeśli mróz trzyma długo, nie ma śniegu, a temperatura spada do ponad -10 st. Celsjusza, trzeba dokładać warstwę. Może ona osiągnąć nawet 30 cm. Wszystko w zależności od tego, jak długo utrzymuje się mróz – im dłużej, tym grubsza warstwa kory lub trocin. Zimozielone, nie znaczy odporne na mróz Rośliny zimozielone, takie jak np. różaneczniki, wrzosy, irgi, bukszpany, mimo że wydają się być odporne na zimowe warunki, je też trzeba okryć! Zimozielone, to rośliny, które nie gubią liści zimą lub przebarwiają się i zimową porą mają stanowić ozdobę ogrodu. Mimo to, warto o nie zadbać, by nie było przykrej niespodzianki na wiosnę. Polecam ściółkowanie tych roślin korą. Ogranicza ona parowanie gleby. Mniejszy kłopot z zimozielonymi jest wówczas, kiedy posadziłeś je w miejscu, gdzie nie hulają mroźne wiatry. Jeśli te rośliny nie są narażone na wiatry, to już połowa sukcesu. Może obyć się nawet bez przykrywania. Jeśli nie, zainwestuj np. w białą agrowłókninę i okryj rośliny. Możesz włókninę zamocować na drewnianych lub bambusowych palikach i umieścić nad rośliną.

Zwiąż i zakryj, czyli co z ozdobnymi trawami?

Zadbaj o trawy ozdobne – pampasowa, miskant, rozplenica, kostrzewa sina . Trawy coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Pięknie i szybko się rozrastają. Jak przygotować je na zimę? Zwiąż ich liście i kwiatostany, a przy ziemi okryj liśćmi, włókniną lub słomą.

Róże zimą

Róże są trwałe. . Róże pnące oraz botaniczne można profilaktycznie podsypać ziemią. Zrobić kopce, na 20-30 cm, które okryją szyjki korzeniowe. Wielokwiatowe i miniaturowe róże – im warto osłonić pędy. Najlepiej zrobić to włóknią, jutą lub słomą.

(S)puść oczko ;)

Tak, wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne, oczka, fontanny należy z nich spuścić wodę, wybrać wszelkie nieczystości. Odłowić rośliny, które powinny przezimować w natlenianych pojemnikach, np. w piwnicy.

Zadbaj o drewno

O opał trzeba zadbać odpowiednio wcześnie. Nie zapomij dobrze go poukładać. Ładnie ułożone szczapy często stają się jedną z najładniesjzych, zimowych ozdób ogrodu.

Nie zapomnij o warzywniaku!

Przekop swój warzywniak, ale tak porządnie! Głęboko i najlepiej z domieszką obornika. I jak? Myślałeś, że jesienią odpoczniesz od prac ogrodowych? Spokojnie, zrobisz to, ale dopiero zimą.

Przyjemnej pracy! 

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.