Jak dbać o ogród latem?

person Opublikowany przez: Karolina ze Stones Garden list Kategoria: Kamienie Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetleń: 664

Ogród, zwłaszcza latem cieszy oko. Jest wyzwaniem i często staje się naszą pasją. Wówczas nie czujemy, że pracujemy. Jego pielęgnowanie sprawia wiele radości i jeszcze więcej satysfakcji. Latem wszystko kwitnie, zieleni się, jest w rozkwicie. A my – w zachwycie.

Kiedy podlewać ogród?

Jest pięknie, ale i pracowicie. O ile lubimy pracę w ziemi i pielęgnację roślin, to nie mamy powodów do narzekań. Pamiętajmy! Lato w ogrodzie wymaga od nas przede wszystkim systematyczności. Dlaczego? To proste. Rośliny, tak jak ludzie, w upalne dni potrzebują więcej wody. Zapewnienie odpowiedniej wilgotność to podstawa. W upalne dni woda bardzo szybko paruje. A więc systematyczność – to klucz do sukcesu. Podlewanie ogrodu powinno odbywać się wczesnym rankiem, zanim słońce zacznie prażyć na dobre lub wieczorem, kiedy mocno łagodnieje – tę czynność powtarzamy – uwaga! - codziennie. A i niektóre rośliny wody potrzebują nawet dwa razy dziennie. To te, które uprawiamy w ziemiach lekkich. 

Sprawdź naszą ofertę ziemi do kwiatów >> KLIK

Od podlewania nie ma ucieczki. Dla prawdziwych miłośników ogrodów to zresztą czysta przyjemność. Choć, gdy ogród spory, również i czasochłonna. Dużo zależy od tego czym i skąd podlewamy. Szczęśliwy ten, kto może pozwolić sobie na wykopanie własnej studni. Woda może wtedy lać się strumieniami. A i trawnik można zraszać niemal non stop. Kto tyle szczęścia nie ma – korzysta z wody miejskiej, ale przełącza się na licznik ogrody – zawsze to trochę taniej. Kiedy mamy własną studnię, wygodnie jest podlewać z węża, nie ma sobie co żałować. Gdy z wodociągu miejskiego – warto zdać się na konewkę.

Wypróbuj zestaw Aquaviva do nawadniania >> KLIK

Ważne! Podlewając unikaj zraszania liści, kwiatów, pędów czy owoców. Lepszy dla roślin będzie strumień zogniskowany na podłoże i niezbyt mocny.

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie rośliny lubią dużo wody. Pięknie kwitnąca juka karolińska, lawenda wąskolistna, werbena patagońska, rozchodnik okazały, jeżówka purpurowa, krwawnik pospolity czy rojniki obejdą się bez wody.

Kiedy podlewać trawnik?

Nie zapomnijmy o trawnikach. Jeśli deszcz rzadko latem pada dobrze jest trawnik podlewać co 3 lub 4 dni. I tu znowu wygrywają Ci, którzy mogą pozwolić sobie na zamontowanie zraszaczy. Dobrze jest je włączyć późnym popołudniem lub wieczorem. W upalne dni pozwól swojemu trawnikowi rosnąć. Pamiętaj, że i tak przez upały ma utrudniony wzrost. A jeśli zbyt nisko go przycinasz, sprawa się komplikuje i trawnik szybko wysycha. Minimalna długość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm.

podlewanie trawnika

No dobrze, ale nie samym podlewaniem właściciel ogrodu żyje. Lato to czas zbiorów. To chyba najprzyjemniejsza część całej ogrodowej roboty. Warzywniak oddaje co najcenniejsze, drzewka owocują. O tę część ogrodu warto zadbać odpowiednimi nawozami. Wszystkie inne rośliny możemy nawozić jeszcze w lipcu. Nawożenie później - niepotrzebnie przedłuży ich wegetację. Dobrze dobrany nawóz to podstawa! O pomoc można poprosić fachowców w sklepie. Uwaga! Tylko do połowy lipca nawozimy rośliny ozdobne środkami zawierającymi azot.

Naturalne nawozy do ogrodu >> KLIK

Było przyjemnie, więc trzeba trochę zejść na ziemię, do ziemi. Chwasty! Nie zapominamy o chwastach! Te latem mnożą się na potęgę. Pielenie sprawi, że rośliny, czy warzywa z pewnością się odwdzięczą. Tak jak przy podlewaniu trzeba być w tej kwestii systematycznym. Przypomnę, chwasty zabierają roślinom wodę i składanki pokarmowe. A tego nie chcemy. Naszym hitem w walce z wyrastającymi chwastami z chodnika czy podjazdu jest ocet. Tak zwykły ocet spożywczy! Odkryj jego moc i bądź eko >> KLIK

Jak dbać o kwiaty i drzewka owocowe latem?

Kwiaty też wymagają ciągłego doglądania. Polecam usuwać przekwitnięte kwiatostany Proste, a zabieg ten przyczyni się do zagęszczenia roślin, ba! a nawet do ich powtórnego kwitnienia. Lato to również idealny czas na kolejne cięcie drzew owocowych. Usuwa się wtedy tak zwane wilki. Są to jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach. Letnich zabiegów w ogrodzie jest sporo. Wszystko w zależności od tego, z jakim ogrodem mamy do czynienia.

Jeśli posiadasz oczko wodne, to doskonale wiesz, że to kolejny element, który wymaga uwagi. Latem trzeba uzupełniać w nim wodę , usuwać nadmiar roślin czy glonów. To oczywiście temat rzeka, do którego odsyłam >>TUTAJ

Zaprawionym w ogrodniczych bojach życzę udanych plonów, a początkującym cierpliwości i wytrwałości. W ogrodzie, tak jak w życiu, zasada prosta. Tyle ile serca dasz, tyle dostaniesz w zamian.

Powodzenia!

borówki i wiśnie

trawa w ogrodzie

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło