Dlaczego drewno spala się w zróżnicowany sposób?

person Opublikowany przez: Wojtek ze Stones Garden list W: Drewno On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 176

Jeden kawałek drewna żarzy się godzinami długo podtrzymując ciepło, a inna szczapa w krótkim czasie zamienia się w popiół. Jak wyjaśnić to zjawisko? Dlaczego drewno spala się w zróżnicowany sposób?

Aby udzielić odpowiedzi na te nurtujące pytanie, należy rozpocząć od składu chemicznego drewna. Drewno składa się z około 50% węgla, 43% tlenu i 6% wodoru, poniżej 1% zajmuje azot oraz składniki mineralne.

Od składu chemicznego drewna oraz zawartości wody zależy ilość energii jaką posiada drewno. Każda szczapka drewna zawiera celulozę, ligninę, hemicelulozę oraz pentozany.

Ich stosunek procentowy jest cechą indywidualną nie tylko dla danego gatunku, ale także w ramach jednego gatunku. Zawartość każdego składnika zależy przede wszystkim od wieku drzewa oraz od tego w jakim tempie rosło. Skład procentowy drewna wpływa na możliwość dostarczenia ciepła określaną często mianem „wartości opałowej”. Im więcej ligniny zawiera drewno, tym wyższa wartość opałową posiada. Drzewa iglaste zawierają zwykle więcej ligniny niż liściaste. Mogłoby więc wydawać się, że metr sześcienny drewna iglastego zawiera więcej energii od metra sześciennego drewna liściastego. Stwierdzenie to jest błędne, ponieważ w większości przypadków gatunki liściaste mają większą gęstość niż iglaste, co jest jednoznaczne z większa masą drewna liczoną w kilogramach. Przy zakupie drewna opałowego istotnym czynnikiem, który powinien wpływać na nasz wybór jest jego twardość. Taki podział obowiązuje zarówno w gatunkach iglastych, jak i liściastych. Do gatunków twardych należą między innymi: grab, dąb, jesion, buk, jawor, leszczyna i wiąz. Większość gatunków liściastych stanowi drewno twarde.

Jeśli kupujemy drewno opałowe „liściaste mieszane” warto dowiedzieć się, jakie gatunki wchodzą w skład oferty. Samo słowo „liściaste” nie powinno wystarczać do podjęcia decyzji.

Kupując drewno na wagę, to ze względu na wyższą wartość opałową lepsze będzie drewno iglaste. Kupując natomiast drewno w metrach przestrzennych lub sześciennych lepszym wyborem będą gatunki liściaste ponieważ posiadają większą gęstość.

Zawartość wody w drewnie ma decydujący wpływ na wartość opałową drewna. Woda może stanowić nawet do 60% masy całkowitej w żyjącym drzewie. Do odparowania każdego litra wody potrzeba około 0,7 kWh energii. Dopiero gdy woda odparuje z drewna rozpoczyna się proces spalania a tym samym uwalnianie ciepła.

Im mniej wody zawiera drewno tym większa jest jego wartość opałowa.

Paląc drewnem mokrym uzyskujemy nie tylko mniej ciepła, ale także zanieczyszczamy środowisko. Wysoka wilgotność drewna znacznie wpływa na proces spalania, obniżając temperaturę w palenisku oraz temperaturę spalin uchodzących przez przewód kominowy. Niska temperatura spalania sprawia że nie wszystkie składniki ulegają całkowitemu spaleniu -dotyczy to szczególnie dziegciu. Smoła drzewna wraz z surowym octem drzewnym trafiają przez komin do środowiska, zanieczyszczając je. Ponadto dziegieć wraz z warstwami sadzy pozostają w przewodach kominowych, utrudniając tym samym oddawanie ciepła powierzchnią grzejnym.

Jak więc rozpoznać czy drewno jest suche?

Każdy kto samodzielnie ścina drzewa, a następnie składuje drewno, potrafi dokładnie określić czas jego suszenia. Jednak jeśli kupujemy drewno od sprzedawcy należy zwracać uwagę na następujące czynniki:

Masa:

Porównanie szczapki drewna z podobnym kawałkiem suchego drewna tego samego gatunku, którego czas sezonowania jest nam znany. Wilgotne drewno wydaję się być dwa razy cięższe od suchego.

Kora:

Jeśli kora oddziela się z trudem, to drewno jest stosunkowo świeże, natomiast z suchego odpada ona znacznie łatwiej.

Spalanie:

Na próbę umieśćmy kawałek drewna w palenisku, tak by widzieć przekrój poprzeczny: jeśli podczas spalania wydzielają się krople wody lub para wodna, a przy spalaniu drewno piszczy oraz gwiżdże to jego wilgotność jest zbyt wysoka.

Pomiar wilgotności:

Każdy sprzedawca drewna powinien być wyposażony w wilgotnościomierz, więc możemy poprosić o pomiar wilgotności, aby mieć całkowitą pewność że dokonujemy właściwego wyboru.

Dostarczamy drewno na terenie całego kraju.

Sprawdź naszą ofertę >> https://stonesgarden.pl/opal-drewno-kominkowe

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.