Ekologiczne paliwo do naszego kominka

person Opublikowany przez: Wojtek ze Stones Garden list W: Drewno On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 191

Palenie drewnem jest ekologiczne. To przewrotne stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. W prawidłowym spalaniu drewna powstaje woda oraz dwutlenek węgla. Szkodliwe dla środowiska substancje takie jak siarka, chlor i metale ciężkie w drewnie praktycznie nie występują, a popiół powstający po spaleniu drewna jest pełnowartościowym nawozem naturalnym. Spalane drewno emituje do atmosfery dokładnie taką samą ilość dwutlenku węgla ile pobrało z niej drzewo w czasie swojego wzrostu. Przy zrównoważonej gospodarce leśnej na powierzchni terenu, z której pozyskano drewno opałowe powstaje nowy las pobierający z atmosfery dwutlenek węgla.

Palenie drewnem jest ekologiczne tylko wtedy, gdy palimy drewnem suchym.

Paląc drewnem mokrym uzyskujemy nie tylko mniej ciepła, ale także zanieczyszczamy środowisko. Wysoka wilgotność drewna ujemnie wpływa na proces spalania, obniżając temperaturę w palenisku oraz temperaturę spalin uchodzących przez przewód kominowy. Niska temperatura spalania sprawia, że drewno nie ulega całkowitemu spaleniu, powstaje wtedy niebezpieczny tlenek węgla i szkodliwy dziegieć czyli smoła drzewna. Smoła drzewna wraz z surowym octem drzewnym trafiają przez komin do środowiska, zanieczyszczając je. Ponadto dziegieć wraz z warstwami sadzy pozostają w przewodach kominowych, utrudniając tym samym oddawanie ciepła powierzchniom grzejnym. Palenie mokrym drewnem jest nieekologiczne i nieekonomiczne.

Jak pozyskiwać suche drewno?

Najbardziej popularnym sposobem zaopatrzenia się w drewno jest jego sezonowanie. Sezonowanie drewna wymaga od nas zaangażowania. Drewno trzeba połupać w szczapy i poukładać. Tak przygotowane drewno powinno być składowane przez okres 18 do 24 miesięcy w przewiewnym i możliwie zadaszonym miejscu. Sezonowanie wymaga również przestrzeni. Musimy przecież zgromadzić zapas drewna na najbliższy i kolejny sezon grzewczy. Kupno drewna suszonego, ułożonego w skrzyniach 1 mp lub 1,6 mp to najłatwiejszy i najpewniejszy sposób na zaopatrzenie się w opał na zimę. Drewno starannie ułożone, a nie wrzucone do skrzyni, to około 30% więcej drewna w tej samej objętości, a profesjonalne suszenie w suszarni zapewnia obniżenie średniej wilgotności drewna kominkowego do 2o%! Zalet drewna suszonego w suszarni wysokotemperaturowej jest wiele. Takie drewno posiada bardzo niską wilgotność, a co za tym idzie wysoką wartość opałową. Dodatkowo jest pozbawione większości żyjących w drewnie gatunków grzybów i pleśni, co nie jest bez znaczenia gdy przechowujemy drewno w salonie koło naszego kominka w ciepłym suchym powietrzu. Drewno kominkowe Stones Garden (dawniej Saltus) suszone w wysokotemperaturowych suszarniach jest dostępne w łatwych do transportu i przechowywania opakowaniach. Poręczny 11 kilogramowy karton czy 30 litrowy worek dobrej jakości suszonego drewna z drzew liściastych zadowoli wszystkich miłośników wieczorów przy kominku czy grillu. Dla poszukujących paliwa do ogrzania domu odpowiedniejsze jest drewno połupane w szczapki ułożone w skrzyniopaletach o objętości jednego metra przestrzennego. Dostarczamy drewno na terenie całego kraju. 

Jak zwiększyć wydajność kominka i obniżyć koszty ogrzewania i domu.

Ważna jest wartość opałowa drewna!

Wartość opałowa drewna zależy od kilku czynników, między innymi od gatunku drzewa. Za najlepsze gatunki opałowe uznaje się drzewa liściaste: buk, grab, jesion, akację i dąb. Jednak decydujący wpływ na wartość opałową drewna ma zawarta w nim woda. W świeżo ściętym drzewie woda może stanowić do 60% jego masy. Oznacza to, że wkładając do kominka drewno nie suszone, wypełniamy go w połowie wodą. Mokre drewno nie będzie łatwo się rozpalać a zamiast ognia w kominku otrzymamy chmury wilgotnego dymu. Większą część zawartej w drewnie energii zużyjemy na odparowanie zawartej w nim wody. Takim drewnem domu nie ogrzejemy! Optymalna wilgotność drewna kominkowego to 20-25%. Takie drewno można uzyskać przez sezonowanie czyli długotrwałe suszenie połupanego drewna na świeżym powietrzu lub przez suszenie drewna w profesjonalnych suszarniach. Tak przygotowane drewno szybko się rozpala, pali się równomiernie dając ciepły płomień i długo utrzymujący się energetyczny żar. Z kilograma suchego drewna możemy otrzymać nawet 4,0 kWh energii cieplnej, podczas gdy spalanie tej samej ilości drewna mokrego dostarczy nam tylko 1,6 kWh ciepła. Rachunek jest prosty. Nie puszczaj pieniędzy z dymem.

Dostarczamy drewno na terenie całego kraju.

Sprawdź naszą ofertę >> https://stonesgarden.pl/opal-drewno-kominkowe

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.