ALTERNATYWY DLA SZCZAP DREWNA

person Opublikowany przez: Robert ze Stones Garden list Kategoria: Drewno Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetleń: 384

Drewna jako nośnika energii używa się najczęściej w postaci szczap lub polan. Chętnie są też stosowane zrębki opałowe, pelety i brykiety drzewne, jednak nie da się ich wyprodukować domowym sposobem. Niezbędne są do tego nie tylko drogie maszyny, ale np. w przypadku zrębków opałowych konieczne są duże pomieszczenia do ich składowania.

Pelety drzewne

Obok tradycyjnych szczap drewna opałowego w ostatnich latach obserwuje się gwałtowne wkraczanie tzw. Pelletów, stosowanych w specjalnie dla nich skonstruowanych piecach lub systemach centralnego ogrzewania. Produkuje się z surowych odpadów drzewnych, takich jak pozostałości pozrębkowe lub trociny, które są sprasowane pod wysokim ciśnieniem w wałeczki o średnicy ok. 5 mm i długości od 10 do 30 mm. Zawarta w drewnie lignina spełnia rolę wiążącą, zapobiegając rozpadaniu się peletu.

pelet

WYDAJNE I WYDZIELAJACE MAŁO ZANIECZYSZCZEŃ

Wartość opałowa jednego kilograma peletów odpowiada połowie litra lekkiego oleju opałowego lub połowie metra sześciennego gazu ziemnego.

Z ekologicznego punktu widzenia pellety są bardzo pozytywnie oceniane w rankingach źródeł energii, ponieważ wykazują się większą jednorodnością niż szczapy drewna, a po ich spaleniu pozostaje niewielka (poniżej 0,5%) ilość popiołu. Ponieważ wilgotność bezwzględna pelletów kształtuje się na poziomie poniżej 10%, podczas ich spalania następuje bardzo niska emisja zanieczyszczeń. Mogą więc one konkurować z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi gazowymi i olejowymi, zarówno pod względem wydajności, jak również pod względem ekologicznym.

Wartość opałowa pelletów wynosi ok. 5,3 kWh/kg i tym samym jest znacznie wyższa niż w przypadku szczap. Moc pieca można regulować w zakresie od 2 do 10 kilowatów, co oznacza, że każdorazowo można dowolnie zmieniać zapotrzebowanie na ciepło.

Ustanowienie norm na pellety jest korzystne dla konsumenta. Zwykle nadruk na opakowaniu informuje, że norma gwarantuje zachowanie jakości tego materiału opałowego. W razie potrzeby można zażądać od producenta przedstawienia odpowiednich atestów. Pierwsze spostrzeżenia powinny być takie:

Pellety muszą mieć matowy połysk oraz mało pyłu.

Bardzo ciemne pellety zawierają prawdopodobnie dużo kory, należy się wówczas spodziewać zwiększonych ilości popiołu i ich spalaniu.

RADA PRAKTYCZNA

Aby sprawdzić gęstość pelletów, wystarczy wrzucić je do naczynia z wodą. Jeśli opadają na dno, mają właściwą gęstość. Jeśli pływają na powierzchni lub też pływają zawieszone w wodzie, ich gęstość jest zbyt niska.

pellet_do_palenia

 

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.