ALTERNATYWY DLA SZCZAP DREWNA
.jpg)
Drewna jako nośnika energii używa się najczęściej w postaci szczap lub polan. Chętnie są też stosowane zrębki opałowe, pelety i brykiety drzewne, jednak nie da się ich wyprodukować domowym sposobem. Niezbędne są do tego nie tylko drogie maszyny, ale np. w przypadku zrębków opałowych konieczne są duże pomieszczenia do ich składowania.
Pelety drzewne
Obok tradycyjnych szczap drewna opałowego w ostatnich latach obserwuje się gwałtowne wkraczanie tzw. Pelletów, stosowanych w specjalnie dla nich skonstruowanych piecach lub systemach centralnego ogrzewania. Produkuje się z surowych odpadów drzewnych, takich jak pozostałości pozrębkowe lub trociny, które są sprasowane pod wysokim ciśnieniem w wałeczki o średnicy ok. 5 mm i długości od 10 do 30 mm. Zawarta w drewnie lignina spełnia rolę wiążącą, zapobiegając rozpadaniu się peletu.
WYDAJNE I WYDZIELAJACE MAŁO ZANIECZYSZCZEŃ
Wartość opałowa jednego kilograma peletów odpowiada połowie litra lekkiego oleju opałowego lub połowie metra sześciennego gazu ziemnego.
Z ekologicznego punktu widzenia pellety są bardzo pozytywnie oceniane w rankingach źródeł energii, ponieważ wykazują się większą jednorodnością niż szczapy drewna, a po ich spaleniu pozostaje niewielka (poniżej 0,5%) ilość popiołu. Ponieważ wilgotność bezwzględna pelletów kształtuje się na poziomie poniżej 10%, podczas ich spalania następuje bardzo niska emisja zanieczyszczeń. Mogą więc one konkurować z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi gazowymi i olejowymi, zarówno pod względem wydajności, jak również pod względem ekologicznym.
Wartość opałowa pelletów wynosi ok. 5,3 kWh/kg i tym samym jest znacznie wyższa niż w przypadku szczap. Moc pieca można regulować w zakresie od 2 do 10 kilowatów, co oznacza, że każdorazowo można dowolnie zmieniać zapotrzebowanie na ciepło.
Ustanowienie norm na pellety jest korzystne dla konsumenta. Zwykle nadruk na opakowaniu informuje, że norma gwarantuje zachowanie jakości tego materiału opałowego. W razie potrzeby można zażądać od producenta przedstawienia odpowiednich atestów. Pierwsze spostrzeżenia powinny być takie:
Pellety muszą mieć matowy połysk oraz mało pyłu.
Bardzo ciemne pellety zawierają prawdopodobnie dużo kory, należy się wówczas spodziewać zwiększonych ilości popiołu i ich spalaniu.
RADA PRAKTYCZNA
Aby sprawdzić gęstość pelletów, wystarczy wrzucić je do naczynia z wodą. Jeśli opadają na dno, mają właściwą gęstość. Jeśli pływają na powierzchni lub też pływają zawieszone w wodzie, ich gęstość jest zbyt niska.
Komentarze
Brak komentarzy na ten moment!
Zostaw komentarz