Jaki kamień wybrać do ogrodu?

person Opublikowany przez: Dominika Lubikowska list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 61

W Sieci można zauważyć wiele zapytań o duży kamień, głaz ogrodowy, który będzie idealną ozdobą dla terenów zielonych. Materiał kamienny w ogrodzie pełni funkcję ozdobną, może stać się dominantą lub elementem uzupełniającym. Pierwsze budujące ogrodu, które przychodzą nam na myśl podczas aranżacji to kwiaty, drzewa oraz okazały trawnik. Jednak ciekawym komponentem jest również kamień naturalny. Nawierzchnią z kamienia można pokryć rabaty jak i ścieżki. Kamienne płyty mogą być również wykorzystywane jako wytyczenie komunikacji (w internecie można znaleźć wiele inspiracyjnych fotografii przedstawiających kamienne ścieżki ogrodowe), jednak to temat na kolejny artykuł.

Kamienie podkreślają kompozycje z roślin. Warto pamiętać o kamieniu ozdobnym takim jak okazałe monolity i to im poświęcamy dzisiejszy wpis. Z jego pomocą można ciekawie zaaranżować przestrzeń, wykorzystując go w rabatach lub jako soliter w najważniejszej części ogrodu.

Monolit w ogrodzie

Monolity występują w różnych barwach, wielkościach i kształtach, każdy ma swój indywidualny charakter. W naszym asortymencie najmniejsze monolity mają 30 cm, a największe sięgają do 300 cm. Wysokie monolity mogą być pożądanym materiałem do wprowadzenia we wnętrzach w stylu loftowym. Odpowiednim artykułem do wprowadzenia w takich aranżacjach jest monolit Fuoco. Jego naturalne przebarwienia nadają mu uroku.

Zobacz monolity >> 

Monolity odpowiednio nawiercone mogą pełnić funkcję wodotrysku. Spływająca woda uwydatnia naturalne przebarwienia na kamieniach. Takie fontanny są ciekawe oraz znajdą zastosowanie zarówno w ogrodach nowoczesnych jak i naturalistycznych.

Jak zaimpregnować kamień w ogrodzie?

Kamień można impregnować za pomocą odpowiednich preparatów dostosowanych do konkretnego rodzaju kamienia. Impregnat wnika w pory, przez co zmniejsza naturalną chłonność materiału kamiennego. Zapobiega to wnikaniu brudu, wilgoci i tłuszczu w jego strukturę. Ważne aby wybierać preparaty bez dodatku silikonu aby umożliwić zabezpieczonej powierzchni oddychanie. Jaki kamień wybrać pod rośliny? Najważniejsze jest środowisko w jakim wykorzystujemy kamień. Należy pamiętać, że materiał kamienny stosowany na rabatach zlokalizowanych na stanowiskach słonecznych, nagrzewając się za dnia, oddaje ciepło do ziemi powodując złe warunki dla rozwoju korzeni roślin. Również odczyn wykorzystywanych kamieni ma wpływ na warunki wzrostu materiału roślinnego. Jego oddziaływanie zależy od rodzaju kamienia. Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego materiału kamiennego pod wymagania konkretnej rośliny.

Występujący odczyn kamienia:

Zasadowy – np. bazalt, dolomit, marmur, piaskowiec wapienny, trawertyn, wapień.

Kwaśny – np. granit, kwarc, porfir.

Obojętny – m.in. niektóre piaskowce, kamienie polne, sjenit, kamienie sztuczne. Większość roślin ogrodowych dobrze rośnie w ich otoczeniu.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest Pumeks i Perlit. Są to dobre materiały do poprawy jakości podłoża. Ich porowata struktura posiada zdolność do zatrzymywania wody oraz gazów. Dzięki temu zabiegowi składniki odżywcze mogą być łatwo transportowane przy czym system korzeniowy ma lepszy dostęp do składników odżywczych. Pumeks i Perlit rozprowadza wodę oraz powietrze zapewniając polepszenie warunków podłoża.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.