Jak dobrać kamienie do oczka wodnego?

person Opublikowany przez: Marta ze Stones Garden list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 35

Dla wielu z nas szumiąca woda w ogrodzie to nie tylko dobrodziejstwo dla naszych roślin ogrodowych, ale również dla nas. Woda w ogrodzie tworzy specyficzny mikroklimat, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy kamienie do oczka wodnego?

Jakich kamieni unikać przy budowie oczka wodnego?

Wybierając kamienie ogrodowe do oczka wodnego, powinniśmy zadbać o to, by unikać kamieni o ostrych kształtach. Pamiętajmy, że będą się o nie ocierały ryby i ostre krawędzie mogą spowodować u nich urazy. Ponadto dla bezpieczeństwa ryb warto unikać kamieni dekoracyjnych, które wypłukują wapno takich jak dolomity czy wapienie. Kamienie te ze względu na swój skład podwyższają pH wody i wpływają na rozwój glonów. Nie za dobrym pomysłem będzie również wyłożenie oczka wodnego piaskowce, który kruszy się, co dodatkowo zanieczyszcza wodę.

Jakie kamienie będą najlepsze w oczku wodnym?

Kamienie na oczka wodne powinny się charakteryzować dużą twardością i małą porowatością. Kamieniami ogrodowymi możemy wyłożyć zarówno dno oczka wodnego, jak i jego brzegi. Do wykonania dna stosuje się najczęściej twarde kamienie takie jak łupki lub otoczakiBrzegi wykłada się zazwyczaj otoczakami. Kamienie dekoracyjne w postaci łupków są doskonałe do budowy okazale wyglądających kaskad wodnych. Pamiętajmy też, że nie warto mieszać rodzajów kamienia ogrodowego, za to warto zdecydować się na różne rodzaje wielkości. Dzięki temu unikniemy nieestetycznie wyglądającego chaosu oraz uzyskamy bardzo naturalny efekt. Tworząc brzeg oczka wodnego z kamieni, warto pomyśleć  o właściwym zróżnicowaniu ich rozmiarów w zależności od odległości od wody. Najbliżej brzegu układamy drobne kamienie, a dalej od linii brzegowej możemy ułożyć większe kamienie, wśród których posadzimy większe rośliny ogrodowe. Łupki świetnie nadają się do ogrodów w stylu naturalistycznym, a otoczaki świetnie sprawdzą się w nowoczesnych lub orientalnych aranżacjach.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.