Ogrody – raj dla dzikich stworzeń

person Opublikowany przez: Dominika Lubikowska list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 44

W naszych ogrodach gości wiele pożytecznych owadów, które zapylają nasze rośliny. Niestety ich populacja znacznie się zmniejszyła. Malejąca liczebność niezmiernie ważnych dla nas pszczół jest tego przykładem. Ich wymieranie ma ścisły związek z wykorzystywaniem chemicznych środków ochrony roślin. Nasze działki mogą być domem dla wielu z nich. Nawet w najbardziej zurbanizowanych przestrzeniach ogrody mogą stać się oazą dla dzikich stworzeń. Mamy wiele możliwości, aby zaprosić tam na stałe ptaki jak i owady. Z kolorowo kwitnących drzew, krzewów, kwiatów oraz bylin można stworzyć oryginalne, inspiracyjne ogrody. W tym artykule przedstawimy Państwu rośliny uwielbiane przez pożyteczne owady oraz wskażemy elementy ogrodu przyjazne dla innych stworzeń.

Stare drzewa mogą stać się schronieniem dla ptaków, a kępy zielska przyniosą im pożywienie w postaci nasion. W ogrodach warto zaaranżować łąkę kwietną, która będzie pokarmem dla różnorodnych owadów. Jest to również dobra przestrzeń dla zasiania rodzimych roślin. Bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych widoków są motyle i pszczoły spijające nektar. Letnie łąki nie tylko cieszą kolorowymi kwiatami i tańczącymi na wietrze trawami, ale również dają schronienie i pożywienie dla zwierząt. Należałoby przeznaczyć na takie miejsce słoneczna część ogrodu.

W ogrodzie warto zaaranżować ochronne zarośla w postaci krzewów. Gęsto posadzone są bezpiecznym miejscem dla ptaków. Mogą tam wybudować gniazdo. Karmnik w koronie drzewa jest odpowiednim stanowiskiem do wystawiania pożywienia, zwłaszcza zimą dla dzwońców i rudzików. Warto wprowadzić także ptasi basenik do picia i kąpieli. Sterta kamieni ułożona w ogrodzie może stać się schronieniem dla owadów i ropuch. Stawy i oczka wodne będą domem dla kijanek, żab oraz miejscem bytowania ważek. Odpowiednio dobranymi roślinami dla jego okolic są Rdestnica kędzierzawa i Wywłócznik kłosowy. Grzybienie dają cień oraz ograniczają wzrost glonów. Knieć błotna, Kaczeniec, Kosaciec żółty nie tylko dają schronienie, ale również podnoszą walory estetyczne przestrzeni wokół stawu.

Polecane rośliny kwitnące dla owadów pożytecznych:

 • Budleja Davida (Buddleja davidii) – roślina zwana motylim krzewem
 • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) - idealny dla ogrodów w stylu prowansalskim
 • Szałwia lekarska (Salvia officinalis) – roślina o właściwościach prozdrowotnych
 • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – założenia naturalistyczne
 • Wiciokrzewy – rośliny pnące oraz krzewy (w zależności od gatunku) o pachnących kwiatach
 • Kwiat jabłoni (Malus) – kwiaty jabłoni są idealne dla pszczół
 • Chaber bławatek (Centaurea cyanus) - roślina przeznaczona na łąki kwietne
 • Jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) - roślina przeznaczona na łąki kwietne
 • Kwiaty koniczyny, koniczyna łąkowa (Trifolium pratense) - roślina przeznaczona na łąki kwietne
 • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) - roślina przeznaczona na łąki kwietne
 • Nostrzyk biały (Melilotus albus) - roślina przeznaczona na łąki kwietne

Aby chronić pożyteczne stworzenia, możemy wykonać przyjazne miejsce przy naszych domach właściwie je aranżując i sadzić w nich odpowiednie rośliny. Zachęcajmy je do odwiedzin w naszych ogrodach.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.