Pumeks ogrodniczy – jak go wykorzystać?

person Opublikowany przez: Janusz Kaliściak list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 129

Pumeks Ogrodniczy – co to tak naprawdę jest? Jak i gdzie można go wykorzystać? Są to często zadawane pytania, gdyż jest to nowy produkt i dopiero zaczyna zyskiwać popularność. Jednak odpowiedzi na nie są prostsze niż nam się wydaje.

Pumeks ogrodniczy to produkt powstający z mocno gazującej, pienistej lawy. Po wybuchu wulkanu podczas stygnięcia lawy dochodzi do wytworzenia piany – jest to właśnie pumeks. Jego struktura jest dość niespotykana, ponieważ jest ona drobnoziarnista i szklista. W jej skład wchodzą: plagioklaz, biotyt oraz kwarc. Pumeks ogrodniczy jest naturalnym produktem wulkanicznym o dużej porowatości oraz pH neutralnym. Jego swoistą cechą jest również fakt, iż nie zmienia on swoich właściwości. Natomiast jego ważną zaletą jest duża pochłanialność wody.

Dzięki swoim niespotykanym właściwościom ma zastosowanie między innymi w ogrodnictwie. Pumeks ogrodniczy gwarantuje zdrowsze rośliny wolne od infekcji grzybami oraz zgnilizny. Dzięki dużej zdolności zatrzymywania wody oraz tlenu świetnie nadaje się do różnego rodzaju upraw roślin. Napowietrza ziemię, magazynuje wodę oraz wodę z nawozem w głębszych warstwach podłoża. Naturalnie dopasowuje się do systemu korzeniowego roślin, co ułatwia im funkcjonowanie a przede wszystkim lepszą penetrację. W rezultacie stwarza im świetne warunki do rozwoju. Pumeks dzięki swoim atrybutom jak zdolność do gromadzenia wody i substancji odżywczych jest najlżejszym oraz najczęściej wykorzystywanym dodatkiem do substratów, które są wykorzystywane do podłoży na „zielonych dachach”.

Pumeks wulkaniczny ze względu na swoje właściwości ma zastosowanie również w:

  • budownictwie –wykorzystywany jako surowiec do produkcji lekkich bloków betonowych oraz jako masowa izolacja praktycznie nieszkodliwy dla środowiska;
  • przemyśle – do produkcji np.: alufelg reńskich, do ścierania jeansów;
  • kosmetyka – głównie do ścierania naskórków;
  • akwarystyce – do filtracji biologicznej w filtrach kubełkowych zewnętrznych jak i sumpach. Dzięki dużej ilości kanalików i dziur osadzają się na nim pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które przekształcają toksyczny amoniak, azotyny do najmniej szkodliwej formy azotu.

Choć jest to nowy produkt na rynku ogrodniczym to możemy zauważyć jak wiele niepowtarzalnych i użytecznych cech posiada. Użycie pumeksu na pewno ułatwi nasze zmagania w ogrodzie i sprawi, że uprawa roślin stanie się jeszcze przyjemniejsza i zdecydowanie łatwiejsza.

Sprawdź również: Jak wykorzystać wermikulit?

KONIECZNIE WYPRÓBUJ!

Tagi pumeks ogród

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.