Jak wykorzystać wermikulit?

Wermikulit to minerał, który znalazł zastosowanie zarówno w ogrodnictwie jak i jako wyściółka dla zwierząt. Korzystnie wpływa na rozwój roślin oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy z terrariów. Poznaj właściwości wermikulitu i przekonaj się do czego możesz go wykorzystać.
Czym jest wermikulit?
Wermikulit to minerał ilasty, który powstaje w wyniku wietrzenia lub zmian hydrotermalnych flogopitu lub biotylu, przez co zyskuje skład bogaty w magnez, żelazo i lit. Jego złoża można znaleźć na terenach Chin, Brazylii, Afryki Południowej, a także w Stanach Zjednoczonych czy w Australii. Wermikulit ma postać połyskujących kryształków lub płytek w różnych kolorach – żółtym, oliwkowym lub brązowym. Jest odporny na wysokie temperatury oraz czynniki biologiczne i chemiczne. Dobrze izoluje od dźwięków oraz ciepła. Jest lekki i ma bardzo dobre właściwości chłonne. W zależności od potrzeb przyjmuje albo oddaje wodę. Można go stosować w szerokim zakresie temperatur – od –260 do +1200 stopni Celsjusza. Dzięki tym właściwością znalazł zastosowanie w wielu obszarach, między innymi w budownictwie, przemyśle czy rolnictwie. Nada się również do uprawy ogródków oraz jako podłoże dla zwierząt. Sprawdź, gdzie jeszcze możesz go użyć.
Wermikulit jako dodatek do podłoża uprawnego
Czy w ogrodzie czy na polu – wermikulit wspomoże uprawy roślin. Dzięki swoim właściwościom jest doskonałym dodatkiem do podłoży. Poprawia strukturę gleby. Zwiększa wilgotność i napowietrzenie gleby, a także zmniejsza jej kwasowość. Dodatkowo wydłuża okres i intensyfikuje działanie nawozów, przez co możesz zmniejszyć ich dawki oraz częstotliwość aplikowania. Wermikulit przyspiesza wzrost roślin i zapobiega ich gniciu. Doskonale nadaje się pod uprawy roślin na polu (zmieszany z zużytą ściółką zwierząt gospodarczych idealnie sprawdzi się jako nawóz), a także w ogródkach, szklarniach oraz w domowych uprawach w doniczkach. Pomoże rozbudować systemy korzeniowe nowych sadzonek oraz ułatwi wymagająca uprawę drzewek bonsai, dbając o optymalną wilgotność podłoża. W wermikulicie możesz również przechowywać cebulki kwiatowe i inne płody rolne. Dodatkowo niweluje brzydkie zapachy po dodaniu do kompostownika.
Wermikulit jako podłoże dla zwierząt
Wermikulit sprawdzi się jako podłoże dla zwierząt lubiących wilgoć. Będzie idealne jako dodatek w terrariach dla płazów, gadów i bezkręgowców. Zapewnia sterylność i nie gnije ani nie pleśnieje. Dobrze pochłania mocz i nieprzyjemne zapachy. Nada się idealnie jako wyściółka do wylęgu jaj. Nie posiada konserwantów i sztucznych barwników, więc jest bezpieczny dla zwierząt. Możesz go również użyć w akwariach roślinnych, a także jako dodatek do wyściółki dla zwierząt gospodarczych. W przypadku kurnika ograniczy to emisję amoniaku.
Wermikulit to materiał o bogatym składzie, który znalazł zastosowanie w wielu obszarach. Nie tylko nadaje się do izolacji termicznych, konstrukcji kominków czy jako dodatek do fundamentów, uszczelek i filtrów, ale także w rolnictwie i ogrodnictwie, gdzie sprzyja uprawom roślin. Można go również stosować jako wyściółka w terrariach dla żółwi, węży czy jaszczurek. Poznaj właściwości tego surowca i zamów już dziś.
Komentarze
Brak komentarzy na ten moment!
Zostaw komentarz