Retencja wody z dofinansowaniem od Ministerstwa. Spełnij marzenie o oczku wodnym!

person Opublikowany przez: Marta ze Stones Garden list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 46

Oczko wodne to świetny element architektury ogrodu, który znacząco poprawia wygląd otoczenia. Można je zrobić w zasadzie wszędzie – będzie się doskonale prezentować zarówno na małym, jak i dużym terenie. Szum wody, mały wodospad czy może rybki – wszystkie te elementy możesz uzyskać tworząc swoje wymarzone oczko wodne. Podpowiadamy jak je zaprojektować, by cieszyło oko.

Przede wszystkim warto mieć plan. Znacząco ułatwi to pracę i pozwoli zaplanować budżet. Jeżeli masz jakieś inspiracje, to właśnie na tym etapie planowania możesz je wykorzystać. Zacznijmy od lokalizacji. Wybierz miejsce, nad którym nie ma drzew. Spadające liście i przelatujące ptaki będą zanieczyszczać wodę, co z czasem może okazać się dość problematyczne. Unikaj również miejsc wystawionych na całodziennie promieniowanie słoneczne. Szukamy więc złotego środka. Wybierz punkt, który w ciągu dnia znajduje się w cieniu lub w słonecznym miejscu, ale nie dłużej niż przez 6 godzin. Oczko świetnie prezentuje się również w centrum – taka dekoracja z pewnością zaskoczy niejedną osobę.

Wielkość oczka dobieramy do wielkości ogrodu.

W rzeczywistości to od Ciebie zależy jak duży staw stworzysz. Możesz postawić na niewielki rozmiar – między 2 a 4 m³, lub jeśli dysponujesz dużą działką, na coś nieco większego. Warto jednak to zaplanować, tak samo jak kształt oczka. Najłatwiej wybudować okrągłe lub eliptyczne kształty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyglądało inaczej. Z pewnością będzie nieco bardziej oryginalne. Istotne jest także rozplanowanie roślin. Jeżeli w oczku mają znaleźć się rybki, również uwzględnij to w planie.

Kiedy już zaplanujesz wszelkie aspekty estetyczne, czas zabrać się do pracy. Najprostszą metodą jest kupienie gotowej formy oczka. Można znaleźć modele wykonane z polistyrenu, żywicy czy kauczuku. Wymaga to jednak tworzenia wykopu. Dobrze wyrównany teren jest jednym z ważniejszych elementów. Takie formy są bezpieczne dla ryb i roślin, więc możesz z nich śmiało skorzystać. Jeżeli marzysz o niestandardowym kształcie oczka, to postaw na folię. Dzięki niej stworzysz dowolną figurę. Natomiast dno możesz wyłożyć kamieniami lub żwirem. Na koniec dodaj rośliny i wpuść rybki. W ten sposób stworzysz ciekawą atrakcję w Twoim ogrodzie. Nie zapomnij również o aranżacji terenu wokół oczka. Świetnie nadają się do tego duże, ozdobne kamienie w różnych kolorach. Możesz mieszać rozmiary i gatunki –  gnejsowa kora kamienna w połączeniu z otoczakami to świetny wybór. Warto również dodać nieco fantazji i postawić na ozdobne element, jak na przykład rzeźby, które są mrozoodporne, dlatego mogą stać na swoim miejscu przez cały rok.

Coraz więcej mówi się o brakach wody na świecie. W tym roku Polska również doświadczyła okresu suszy, który wywołał wiele zniszczeń. Jednym z rozwiązań, które pomoże oszczędzać wodę jest budowa przydomowych zbiorników retencyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda powstała w wyniku opadów spływa do wkopanego w ziemi zbiornika i tam jest magazynowana. Możesz wykorzystać ją na przykład do podlewania ogrodu w okresach letnich. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nawet milion m³ wody rocznie.

Wiele osób rezygnuje z wymarzonego oczka z powodów finansowych lub estetycznych. Z drugiej strony powtarzające się okresy suszy zmuszają Polaków do coraz częstszych rozważań na temat środowiska. Właśnie dlatego warto skorzystać z budowy zbiorników retencyjnych. Inwestycja w nie jest teraz możliwa dzięki dotacjom. Program Moja Woda dofinansowuje inwestycje kwotą do 5 tysięcy złotych (nie więcej niż 80% całej inwestycji). Nabór wniosków zaczyna się w lipcu. Na co można przeznaczyć dofinansowanie? Na uruchomienie, zakup elementów, montaż instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie posesji. Dzięki temu mniej wody trafi do kanalizacji, a wodę opadową będzie można ponownie wykorzystać. Fundusze można przeznaczyć na zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Więcej informacji o programie Moja Woda możesz dowiedzieć się ze strony: https://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/moja-woda/ 

Wspólnie możemy chronić środowisko i dbać o wodę!

Teraz już wiesz jak przygotować się do stworzenia wymarzonego oczka wodnego. Z pewnością wykonasz praktyczną i stylową atrakcję, która odmieni obliczę Twojego ogrodu. Uspokajający szum wody i ciekawe rośliny znacząco poprawiają również atrakcyjność terenu. Nikt nie przejdzie obojętnie obok takiego miejsca. Zrób plan i działaj już dzisiaj!

Pamiętaj, że decydując się na oczko wodne lub zbiornik retencyjny, przyczyniasz się do dbania o planetę!

Jeśli nie masz miejsca na oczko wodne sprawdź zbiorniki na wodę.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.