Zakładamy ogród czyli jak mądrze podejść do sprawy

person Opublikowany przez: Karolina ze Stones Garden list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 366

Ogród to miejsce relaksu, wypoczynku, miejsce spotkań z rodziną i Miejsce, w którym można znaleźć ukojenie po ciężkim dniu. To tu możesz odpocząć, bawić się lub medytować. Możesz też urobić się w nim po łokcie jeśli tylko będziesz miał na to ochotę. Ogród to natura i niepowtarzalne zapachy. To, jaki będzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jak urządzić ogród mądrze? Jak sprawić, by z każdym rokiem się zmieniał? By za skakiwał? Co zrobić, by nigdy się nie znudził i był nieustającym powodem do dumy? Za chwilę udowodnię, że urządzenie ogrodu nie jest trudne . Nie trzeba być mistrzem ogrodnictwa, by stworzyć swoje ogródkowe miejsce na ziemi.

Za chwilę udowodnię, że urządzenie ogrodu nie jest trudne. Nie trzeba być mistrzem ogrodnictwa, by stworzyć swoje ogródkowe miejsce na ziemi.

Ile ludzi, tyle gustów, a o nich, według starego porzekadła, się nie dyskutuje. Jeśli więc jesteś miłośnikiem kamieni i tuj... Proszę bardzo! To one mogą grać pierwsze skrzypce. Zawsze marzyłeś o romantycznym, pełnym kwiatów ogrodzie? I to jest do zrobienia. I właśnie od tego musisz zacząć. Od zastanowienia się, czego od ogrodu oczekujesz. I to jest rada numer jeden. Rozplanuj i zaplanuj. Przed Tobą naprawdę sporo możliwości i rozwiązań. Więcej trawy, mniej roślin? Kamienie i krzewy? Basen? Oczko wodne? Miejsce na grilla? Oj, pytań można ułożyć kilkadziesiąt. Ale nie o to chodzi. Na pewno już wiesz, czy w Twoim ogrodzie będzie jakakolwiek woda. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, a wielkość terenu pozwala na pozostawienie takiego miejsca na przyszłość, to zrób to. Nie obsadzaj każdego zakątka. Jestem przekonana, że z czasem zapragniesz np. szmeru fontanny. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zniwelować koszty. Zostaw odrobinę przestrzeni, która z czasem podpowie Ci, czego się domaga, czego tam brakuje.

Jeśli jesteś posiadaczem naprawdę malutkiego skrawka ziemi, sprawa wygląda inaczej.

Malutkie ogrody najlepiej planować od razu. Każdy krok w takim ogrodzie powinien być przemyślany. Co oczywiście nie oznacza, że z czasem nie możesz wprowadzić zmian.

ogród

Wszystko w Twoich rękach! Nie ma się co oszukiwać. Ważne jest również to, czy będziesz miał czas i ochotę na pielęgnację ogrodu. Nie bez znaczenia są również środki jakimi dysponujesz. Każdy, kto ma ogród wie, że to studnia bez dna. Jeśli jednak mądrze podejdziesz do sprawy, kwestie finansowe nie będą tak ciężkie, jak może wydawać się to na początku. Wiesz jak było ze mną? Ogród traktowałam jak zło konieczne. Nie pociągało mnie grzebanie w ziemi . Ledwo odróżniałam rododendron od pelargonii. A dziś? Dziś nie wyobrażam sobie życia bez ogrodu. Najgorszą porą roku dla mnie jest zima, kiedy naprawdę niewiele się dzieje w ogrodzie. A w zasadzie nic. Tu sprawdziło się porzekadło „nigdy nie mów nigdy”. I z Tobą może być podobnie. Daj sobie szansę. Tym, którzy ogród kochają od zawsze, niczego tłumaczyć nie trzeba. Moja kolejna rada, żadne odkrycie. Warto słuchać doświadczonych. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wyspecjalizowanych uczonych w dziedzinie ogrodnictwa. To może być ktoś bliski, kto ewidentnie ma poczucie stylu i smaku, który odpowiada naszemu. Jeśli do tego ma tak zwaną rękę do ogrodu, to jesteśmy w domu. No, a w zasadzie w ogrodzie. ;) Zdaj się na doświadczenie innych. Możesz też zamówić sobie firmę, która ogród stworzy od „A” do „Z”. Możesz. Wszystko możesz. Ale wtedy bez sensu jest czytanie tego wpisu. ;) Nie neguję profesjonalistów, to bardzo wygodne rozwiązanie. I kosztowne. I jakieś takie, mam wrażenie, mniej satysfakcjonujące. :)

Przejdę do sedna. Wreszcie. ;) Oto kilka podstawowych zagadnień, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę planując ogród. Umówmy się, że to taka lista do odhaczania, jak na zakupach. ;) – Nie bez znaczenia jest to, czy planujesz ogród przed, czy za domem. Ten przed posesją jest jego wizytówką. Ogród frontowy jest mniej praktyczny, bardziej reprezentacyjnie. Tu sprawdzą się mało wymagające gatunki roślin i dobry kamień! Postaw na drzewa liściaste, iglaste i byliny (jabłoń, wiśnia, magnolia, różaneczniki). Mogą też być trawy ozdobne. A jeśli chciałbyś pójść w stronę bardziej romantyczną – postaw na kocimiętkę, dzwonki, języczki, jaśmin i budleję. – Jeśli chodzi o kamienie w ogrodzie... Sprawa jest dość prosta. Doskonale sprawdzi się zarówno otoczak, żwir jak i grys. Wszystko w zależności od tego, czy ten sam kamień stanie się materiałem do budowy podjazdu i ścieżek. Obiecuję podjąć ten temat w kolejnych wpisach. Jaką fakturę i kolor kamienia wybierzesz, zależy jedynie od Twojego gustu. I zasobności portfela. ;) Kamienie nie muszą być wszędzie! Ale mogą. To charakterystyczne dla ultranowoczesnych ogrodów, a te są w zasadzie minimalistyczne. Mają sporo zwolenników, bo nie są zbyt wymagające. Kwestia gustu. Kamień, jako naturalny materiał, może stać się jedynie tłem tylko niektórych roślin. O tym też będzie więcej. Obiecuję.:)

trawa ozdobna

Jeśli Twój ogród to przede wszystkim ma być trawnik, ok! To też świetne rozwiązanie. Zwłaszcza dla zapracowanych. Ale zanim doczekasz się zielonego dywanu, czeka Cię trochę pracy. Podstawą jest wybór odpowiedniej trawy. A zależy to od tego, czy będzie mocno eksploatowana i od miejsca – słoneczne czy zacienione? Przed wysianiem trawy należy solidnie przygotować grunt. I to jest najcięższa praca. Ziemię trzeba przekopać, oczyścić i nawieźć ziemią kompostową lub torfem. Trawę wysiewamy od marca do października. Doświadczeni ogrodnicy robią to najczęściej na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września.

– Pomyśl o tym, gdzie przydałyby się ścieżki, alejki. Zastanów się nad kamienną opaską wokół domu. To praktyczne rozwiązanie i przyjemne dla oka.Odgrodzenie się od sąsiadów też jest istotną kwestią. Tuje? Żywopłot? Siatka? Drewniane lub murowane ogrodzenie? Co kto lubi.

lampa ogrodowa

– Ważny punkt dotyczy małej architektury ogrodu. Cóż to takiego? To wszystkie obiekty, które na terenie ogrodu zastosujesz. W wielkim skrócie – od altanki przez fontanny, murowany grill, przez posągi, głazy, czy nawet śmietnik. Pomyśl, czego nie może w Twoim ogrodzie zabraknąć? – Oświetlenie ogrodu. To bardzo istotna kwestia. Wybór lamp ogrodowych jest ogromny. Słupki, kinkiety. Solarne, na baterie. Gra światłem doda Twojemu ogrodowi wyjątkowego klimatu. Oświetlić możesz jedynie strategiczne miejsca w ogrodzie np. fontannę lub monolit – podświetlone będą zachwycać jeszcze bardziej! Oświetlenie ścieżek, wejścia, czy tarasu też jest bardzo ważne. Nie zapomnij zaplanować tego odpowiednio wcześnie.

ogród warzywny

– Nie zapomnij zastanowić się nad ogrodem warzywnym. Foliowce i szklarnie odchodzą do lamusa. Teraz modne są drewniane skrzynie, w których uprawiać możesz zarówno owoce, jak i warzywa. Skrzynie ogrodowe możesz zrobić sam lub kupić gotowe. Ogród uczy cierpliwości. Jeśli Twoja wyobraźnia pracuje zbyt intensywnie i od razu widzisz dwumetrowe, pięknie kwitnące krzewy, ogrom wielobarwnych kwiatów to ok, masz do tego prawo ;) Ale nie tak od razu! Niestety, na wszystko w ogrodzie trzeba poczekać. To właśnie jest w nim piękne. Choć niełatwe i często irytujące. Systematyczna praca, pielęgnacja przyniosą skutek. Może nie w pierwszym, czy drugim roku. Choć w tym drugim będzie zdecydowanie lepiej.

Nie poddawaj się. Morze satysfakcji gwarantowane! Wierzę w Ciebie, trzymam kciuki.

Udanych planów i plonów.

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.