Podłoża pod domowe uprawy

person Opublikowany przez: Agnieszka Zarzycka list Kategoria: Kamienie Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetleń: 648

Posiadanie przydomowego ogródka jest marzeniem niejednego z nas. Chociaż na pozór wysiew i pielęgnacja roślin może wydawać się czynnością łatwą, często może nam amatorom spędzać sen z powiek. Wówczas rodzi się wiele pytań i wątpliwości, między innymi: 

-Ile posiadam miejsca w swoim ogrodzie do zagospodarowania pod uprawę warzyw czy ziół?

-W jakim czasie powinienem wysiać (wysadzić) moje roślinki?

-Jak powinienem przygotować podłoże dla prawidłowego wzrostu?

-W jaki sposób dbać o swój ogródek, aby przyniósł mi możliwie wysoką jakość i wydajność?

Odpowiedź na pierwsze pytanie skłania nas do wyboru sposobu hodowli naszych roślinek. Możemy wybrać tradycyjną metodę wysiewu roślin wprost do gruntu lub wcześniej przygotowanego podłoża, bądź też pochylić się w kierunku uprawy bezglebowej.

Uprawa hydroponiczna

Uprawa bezglebowa wiąże się z zastosowaniem składników takich jak np. wełna mineralna, włókno kokosowe, keramzyt i inne dostępne materiały. W metodzie tej roślinki umieszczamy w wewnętrznym naczyniu wypełnionym obojętnym podłożem, w którym rozwijają się korzenie sadzonki a woda pobierana jest wówczas z naczynia wewnętrznego zaopatrzonego w odpowiedni wskaźnik poziomu wody. Doskonałą propozycją podłoża może okazać się keramzyt ogrodniczy!

Uprawa hydroponiczna wiąże się jednak z zastosowaniem odpowiednich związków zaopatrzających wodę w odpowiednie składniki pokarmowe, które powinny być użyte w odpowiednich proporcjach w ilości zalecanej przez producenta. Jednakże większość z nas wybierze tradycyjną metodę uprawy roślin ze względu na korzyści zdrowotne jakie może przynieść naturalne pobieranie substancji odżywczych przez rośliny.

Przygotowanie podłoża pod uprawę roślin

Zanim przejdziemy do wysiewania naszych warzyw lub ziół powinniśmy przygotować ziemię tak, aby miała odpowiednią strukturę i zasobność w składniki pokarmowe. Gleba nie powinna być ani zbyt piaszczysta ani gliniasta czy skorupowata. Struktura gruzełkowata o granulacji ok. 0,5-3 mm jest tu najbardziej odpowiednia. Wzrost roślin może ograniczyć brak dostępu światła, zbyt niska temperatura , wilgotność lub niedopasowane parametry odczynu gleby. Jednocześnie czynnik, którego jest najmniej może zaburzyć prawidłowy rozwój roślin. Optymalne wartości pH podłoża dla większości warzyw powinny oscylować w granicach 6,2-7,5 pH za wyjątkiem pomidorów i ziemniaków odmiany wczesnej (5,5-6 pH).

Gleby zbyt twarde i mało przepuszczalne powinniśmy spulchnić poprzez zastosowanie substancji magazynujących wodę takich jak np. perlit gruboziarnisty lub perlit o drobniejszej frakcji .

Doskonałym, ale może nieco droższym rozwiązaniem jest zastosowanie wermikulitu wspomagającego wzrost systemu korzeniowego, będącego naturalnym i mineralnym produktem znajdującym szerokie rozwiązania w uprawach i nie tylko.

Nie możemy również zapomnieć o wcześniejszym użyźnieniu ziemi związkami organicznymi lub mineralnymi ze względu na bardzo wysokie wymagania ziół i warzyw. Polecamy gotowe nawozy.

Warto też wzbogacić wcześniej ziemie kompostem, który również możemy zakupić, jeśli nie posiadamy własnego kompostownika.

Obornik naturalny

wermikulit stones agrden

Wypróbuj

Jakie podłoża do warzyw?

Dobrze przygotowane podłoże pod uprawę warzyw powinno zaspokajać wszystkie potrzeby świeżo wykiełkowanych roślinek. Powinno być żyzne z dużą zawartością próchnicy oraz związków mineralnych magazynujących nadmiar wody, co dodatkowo zabezpiecza przed gniciem korzeni. Odpowiedni odczyn gleby dopasowujemy do gatunku warzyw. Możemy korzystać z tabel, które ułatwią nam ten proces. Przykładowe wartości dla konkretnych roślin porównujemy z wartością odczytaną na pH-metrze (zakupionym wcześniej w centrum ogrodniczym), co wskaże nam odpowiednie kroki w kierunku zmiany tych parametrów i zastosowaniu odpowiednich środków obniżających bądź podwyższających te wartości.

Możemy również pokusić się o zakup gotowego podłoża, jeżeli nie mamy czasu lub/i ochoty na przygotowanie go samodzielnie.

Do wysiewu roślin wymagających pikowania polecamy podłoże dostępne tutaj:  KLIK 

Możemy również zakupić ziemię dedykowaną specjalnie do warzyw i pomidorów o optymalnych właściwościach fizykochemicznych dostępną tutaj: KLIK

Po zakończeniu wszystkich procesów związanych z przygotowaniem podłoża możemy rozpocząć wysiew i wysadzenie wcześniej pikowanych roślin. Następnie pozostaje nam już tylko czekać na efekty naszej pracy i cieszyć się zielonym ogródkiem pełnym zdrowych i pachnących warzyw.

Smacznego!!!

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło