Keramzyt ogrodniczy a budowlany
.png)
Keramzyt jest naturalnym kruszywem ceramicznym, które wypala się z pęczniejącej pod wpływem wysokiej temperatury gliny ilastej. Kruszywo to po leżakowaniu, uplastycznieniu i rozdrobnieniu trafia do pieca, w którym jest wypalane. Cały proces prowadzi do powstania lekkich porowatych grudek o ceramicznej skorupie – i to właśnie keramzyt budowlany zwany także keramzytem ogrodniczym - materiał w kształcie okrągłych lub owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Dzięki swoim właściwością jest wykorzystywany zarówno w ogrodzie, jak i podczas budowy.
LIAFLOR-PREMIUM - to najwyższej jakości keramzyt o niespotykanej czerwono-ceglastej barwie oraz okrągłym kształcie. Jest to całkowicie naturalne kruszywo ceramiczne, czysto mineralne, które jest wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska. Produkcja odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze około 1200°C, przy zastosowaniu najnowszych i ekologicznych technologii, co pozwala uzyskać produkt wyjątkowej jakości, o optymalnych właściwościach i specjalnych zaletach. Kruszywo to posiada niska wagę, wysoką zdolność gromadzenia wody, wysoką wytrzymałość oraz umożliwia bardzo łatwe i szybkie ukorzenianie się roślin. Uzyskana w procesie produkcyjnym soczysta, ciepła barwa tego kruszywa pozwala tworzyć również nowoczesną atmosferę i śródziemnomorski klimat. To właśnie ten rodzaj keramzytu polecamy Państwu do upraw.
Zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie
Dodatek keramzytu - Liafloru jako domieszki do ziemi, pozwala rozluźnić ciężkie gleby, co umożliwia szybszy wzrost roślin. Dzięki temu korzenie roślin mogą się szybciej zakotwiczyć, co jest szczególnie korzystne w przypadku świeżo posadzonych lub przesadzanych roślin. Ponadto struktura porów Liafloru zapewnia optymalne zaopatrzenie roślin w wodę i dodane składniki odżywcze, a także zapewnia odpowiedni dostęp powietrza. Keramzyt ten jest wolny od zarazków i biologicznie neutralny. W rezultacie Liaflor ogranicza wzrost zarodników pleśni w strefie korzeniowej i jednocześnie zmniejsza się gnicie i infekcja szkodnikami, co umożliwia bujny wzrost roślin. Ponadto, Liaflor jest o wiele lżejszy niż lawa, pumeks czy żwir, dzięki czemu unikamy przenoszenia ciężkich worków oraz donic a uprawa i pielęgnacja roślin staje się przyjemnością. Keramzyt Liaflor można mieszać ze wszystkimi znanymi podłożami i dostępnymi glebami oraz stosować we wszystkich popularnych systemach uprawy roślin. Duża pojemność magazynowania wody keramzytu Liaflor, ułatwia uprawę i pielęgnację roślin hydroponicznych. Zastosowanie Liafloru jako podłoża do uprawy także bardzo ułatwia i przyspiesza regularne przesadzanie roślin na przełomie sezonu lub gdy zachodzi konieczność powiększenia lub zmiany pojemników lub donic.
Keramzyt - uprawy hydroponiczne
Przed pierwszym użyciem keramzytu Liaflor należy go dokładnie wypłukać i namoczyć czystą wodą. Następnie należy napełnić doniczkę do połowy Liaflorem, włożyć roślinę i równomiernie rozłożyć korzenie. W przypadku czystej hydroponiki w korzeniach roślin nie mogą znajdować się resztki ziemi. W takim przypadku należy używać tylko roślin hydroponicznych lub specjalnych sadzonek. Po posadzeniu rośliny należy napełnić doniczkę Liaflorem i umieścić w pojemniku z wodą. Zapotrzebowanie roślin na wodę należy kontrolować przy użyciu specjalnych wskaźników poziomu wody.
Keramzyt - uprawy półhydroponiczne
Ze względu na wysoką pojemność magazynowania wody i niską wagę Liaflor może być używany także do upraw półhydroponicznych. Keramzyt nadaje się do większości nasadzeń balkonowych i tarasowych i znacznie ułatwia pielęgnację. Aby stworzyć uprawę półhydroponiczną należy całkowicie napełnić Liaflorem donicę lub pojemnik, następnie umieścić w nim roślinę razem ziemią znajdującą się wokół korzeni i na koniec obficie podlać wodą.
Keramzyt - do mieszania z ziemią
W połączeniu z ziemią doniczkową keramzyt Liaflor zapewnia idealną strukturę gleby. Po dodaniu keramzytu Liaflor, ziemia doniczkowa jest dobrze poluzowana i wystarczająco napowietrzona. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia wymiana gazowa oraz można przechowywać więcej składników odżywczych i wilgoci. W przypadku kwitnących roślin ogrodowych i balkonowych, należy starannie wymieszać Liaflor z ziemią doniczkową, mniej więcej w równych proporcjach, następnie, tak przygotowanym podłożem napełnić donicę i posadzić roślinę, a na koniec podlać wodą.
Keramzyt - magazynowanie wody
Z uwagi na dużą zawartość porów, keramzyt Liaflor umożliwia magazynowanie wody w pojemnikach i donicach lub warstwach drenażowych na tarasach i zielonych dachach. Jako warstwa drenażowa w donicach roślinnych, Liaflor pochłania nadmiar wilgoci, magazynuje ją i w razie potrzeby uwalnia z powrotem do roślin. Zapewnia to odpowiednią wentylację i minimalizuje gromadzenie się wody oraz wzrost pleśni i grzybów. Aby zapewnić optymalne magazynowanie wody, należy najpierw umieścić Liaflor w pojemniku lub donicy około 1-2cm, rozłożyć fizelinę oddzielającą, zasadzić roślinę i na koniec napełnić donicę ziemią.
Keramzyt - ochrona przed wysychaniem
Oprócz warstwy drenażowej na spodzie pojemników czy donic, Liaflor może być stosowany jako warstwa wierzchnia zapobiegająca przed wysuszeniem ziemi. Dzięki temu wilgoć w donicach lub w glebie jest jeszcze lepiej przechowywana. Jednocześnie, czerwono-brązowy kolor keramzytu Liaflor umożliwia wykonanie wielu aranżacji w śródziemnomorskim stylu w Twoim domu i nadaje mu nowoczesny design. Dla maksymalnej ochrony przed odwodnieniem należy stosować Liaflor jako górną i dolną warstwę w pojemnikach i donicach o grubości około 3-6cm.
Keramzyt kolorowy jako dekoracja
W naszej ofercie posiadamy również keramzyt kolorowy, który sprawdzi się idealnie do wykonywania pięknych dekoracji i aranżacji w pomieszczeniach, na placach wystawowych i rabatach. Nie tylko będzie się estetycznie prezentować ale zapewni Twoim uprawom odpowiedni poziom nawodnienia w sztucznych warunkach. A co najważniejsze dobrze napowietrza glebę i pomoże doprowadzić do korzeni roślin tlen.
Keramzyt dla pszczół
Jest doskonałym zabezpieczeniem przeciw utonięciu pszczół podczas karmienia wodą i syropem. Istotną cechą keramzytu jest to, że pływa po wodzie umożliwiając pszczołom swobodne picie. To czysty naturalny produkt wysokiej jakości.
Keramzyt budowlany i jego zalety
Keramzyt budowlany jest lekki, a jednocześnie niesamowicie wytrzymały i pod wieloma względami przewyższa, a nawet zastępuje wełnę mineralną i styropian, czyli tworzywa tak chętnie wybierane przy ocieplaniu domu. Kruszywo to jest niezwykle odporne na ogień i mróz – nawet najniższe temperatury nie powodują w nim zniszczeń. Dodatkowo izoluje ciepło, a porowata struktura sprawia, że przepuszcza parę wodną dzięki ponadprzeciętnej termoizolacyjności i odporności na wilgoć. A także jest odporne na pleśń i grzyby a jego struktura odstrasza gryzonie.
Keramzyt budowlany – kiedy stosować?
Keramzyt nie traci swoich właściwości mimo upływu lat, stąd jego popularność w budownictwie. Keramzyt budowlany wykorzystywany jest między innymi do poprawy nośności gruntu, czy do ocieplenia elementów stropów, ścian i posadzek. Jego niebywałą zaletą jest także wysoki współczynnik izolacji akustycznej, który jest zasługą porowatości kruszcu.
Frakcja keramzytu i jego zastosowanie w budownictwie
Keramzyt budowlany powstaje tak samo, jak ogrodowy – przez co nie różnią się one właściwościami i mogą być stosowane zamiennie, zależnie od potrzeb. Dzięki połączeniu różnych frakcji keramzytu z piaskiem możemy uzyskać beton lekki – z nich można wytworzyć pustaki, bloczki ścienne i obudowy kominowe. Pamiętaj, że im drobniejsze granulki, tym wzrasta ciężar keramzytu.
Komentarze
Brak komentarzy na ten moment!
Zostaw komentarz