Keramzyt ogrodniczy a budowlany

person Opublikowany przez: Marta ze Stones Garden list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 237

Keramzyt jest naturalnym kruszywem ceramicznym, które wypala się z pęczniejącej pod wpływem wysokiej temperatury gliny ilastej. Kruszywo to po leżakowaniu, uplastycznieniu i rozdrobnieniu trafia do pieca, w którym jest wypalane. Cały proces prowadzi do powstania lekkich porowatych grudek o ceramicznej skorupie – i to właśnie keramzyt budowlany zwany także keramzytem ogrodniczym - materiał w kształcie okrągłych lub owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Dzięki swoim właściwością jest wykorzystywany zarówno w ogrodzie, jak i podczas budowy.

LIAFLOR-PREMIUM - to najwyższej jakości keramzyt o niespotykanej czerwono-ceglastej barwie oraz okrągłym kształcie. Jest to całkowicie naturalne kruszywo ceramiczne, czysto mineralne, które jest wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska. Produkcja odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze około 1200°C, przy zastosowaniu najnowszych i ekologicznych technologii, co pozwala uzyskać produkt wyjątkowej jakości, o optymalnych właściwościach i specjalnych zaletach. Kruszywo to posiada niska wagę, wysoką zdolność gromadzenia wody, wysoką wytrzymałość oraz umożliwia bardzo łatwe i szybkie ukorzenianie się roślin. Uzyskana w procesie produkcyjnym soczysta, ciepła barwa tego kruszywa pozwala tworzyć również nowoczesną atmosferę i śródziemnomorski klimat. To właśnie ten rodzaj keramzytu polecamy Państwu do upraw.

Zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie

Dodatek keramzytu - Liafloru jako domieszki do ziemi, pozwala rozluźnić ciężkie gleby, co umożliwia szybszy wzrost roślin. Dzięki temu korzenie roślin mogą się szybciej zakotwiczyć, co jest szczególnie korzystne w przypadku świeżo posadzonych lub przesadzanych roślin. Ponadto struktura porów Liafloru zapewnia optymalne zaopatrzenie roślin w wodę i dodane składniki odżywcze, a także zapewnia odpowiedni dostęp powietrza. Keramzyt ten jest wolny od zarazków i biologicznie neutralny. W rezultacie Liaflor ogranicza wzrost zarodników pleśni w strefie korzeniowej i jednocześnie zmniejsza się gnicie i infekcja szkodnikami, co umożliwia bujny wzrost roślin. Ponadto, Liaflor jest o wiele lżejszy niż lawa, pumeks czy żwir, dzięki czemu unikamy przenoszenia ciężkich worków oraz donic a uprawa i pielęgnacja roślin staje się przyjemnością. Keramzyt Liaflor można mieszać ze wszystkimi znanymi podłożami i dostępnymi glebami oraz stosować we wszystkich popularnych systemach uprawy roślin. Duża pojemność magazynowania wody keramzytu Liaflor, ułatwia uprawę i pielęgnację roślin hydroponicznych. Zastosowanie Liafloru jako podłoża do uprawy także bardzo ułatwia i przyspiesza regularne przesadzanie roślin na przełomie sezonu lub gdy zachodzi konieczność powiększenia lub zmiany pojemników lub donic.

Keramzyt w donicy

Keramzyt - uprawy hydroponiczne

Przed pierwszym użyciem keramzytu Liaflor należy go dokładnie wypłukać i namoczyć czystą wodą. Następnie należy napełnić doniczkę do połowy Liaflorem, włożyć roślinę i równomiernie rozłożyć korzenie. W przypadku czystej hydroponiki w korzeniach roślin nie mogą znajdować się resztki ziemi. W takim przypadku należy używać tylko roślin hydroponicznych lub specjalnych sadzonek. Po posadzeniu rośliny należy napełnić doniczkę Liaflorem i umieścić w pojemniku z wodą. Zapotrzebowanie roślin na wodę należy kontrolować przy użyciu specjalnych wskaźników poziomu wody.

Keramzyt - uprawy półhydroponiczne

Ze względu na wysoką pojemność magazynowania wody i niską wagę Liaflor może być używany także do upraw półhydroponicznych. Keramzyt nadaje się do większości nasadzeń balkonowych i tarasowych i znacznie ułatwia pielęgnację. Aby stworzyć uprawę półhydroponiczną należy całkowicie napełnić Liaflorem donicę lub pojemnik, następnie umieścić w nim roślinę razem ziemią znajdującą się wokół korzeni i na koniec obficie podlać wodą.

Keramzyt - do mieszania z ziemią

W połączeniu z ziemią doniczkową keramzyt Liaflor zapewnia idealną strukturę gleby. Po dodaniu keramzytu Liaflor, ziemia doniczkowa jest dobrze poluzowana i wystarczająco napowietrzona. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia wymiana gazowa oraz można przechowywać więcej składników odżywczych i wilgoci. W przypadku kwitnących roślin ogrodowych i balkonowych, należy starannie wymieszać Liaflor z ziemią doniczkową, mniej więcej w równych proporcjach, następnie, tak przygotowanym podłożem napełnić donicę i posadzić roślinę, a na koniec podlać wodą.

Keramzyt - magazynowanie wody

Z uwagi na dużą zawartość porów, keramzyt Liaflor umożliwia magazynowanie wody w pojemnikach i donicach lub warstwach drenażowych na tarasach i zielonych dachach. Jako warstwa drenażowa w donicach roślinnych, Liaflor pochłania nadmiar wilgoci, magazynuje ją i w razie potrzeby uwalnia z powrotem do roślin. Zapewnia to odpowiednią wentylację i minimalizuje gromadzenie się wody oraz wzrost pleśni i grzybów. Aby zapewnić optymalne magazynowanie wody, należy najpierw umieścić Liaflor w pojemniku lub donicy około 1-2cm, rozłożyć fizelinę oddzielającą, zasadzić roślinę i na koniec napełnić donicę ziemią.

Keramzyt - ochrona przed wysychaniem

Oprócz warstwy drenażowej na spodzie pojemników czy donic, Liaflor może być stosowany jako warstwa wierzchnia zapobiegająca przed wysuszeniem ziemi. Dzięki temu wilgoć w donicach lub w glebie jest jeszcze lepiej przechowywana. Jednocześnie, czerwono-brązowy kolor keramzytu Liaflor umożliwia wykonanie wielu aranżacji w śródziemnomorskim stylu w Twoim domu i nadaje mu nowoczesny design. Dla maksymalnej ochrony przed odwodnieniem należy stosować Liaflor jako górną i dolną warstwę w pojemnikach i donicach o grubości około 3-6cm.

Keramzyt kolorowy jako dekoracja

W naszej ofercie posiadamy również keramzyt kolorowy, który sprawdzi się idealnie do wykonywania pięknych dekoracji i aranżacji w pomieszczeniach, na placach wystawowych i rabatach. Nie tylko będzie się estetycznie prezentować ale zapewni Twoim uprawom odpowiedni poziom nawodnienia w sztucznych warunkach. A co najważniejsze dobrze napowietrza glebę i pomoże doprowadzić do korzeni roślin tlen.

keramzyt kolorowy

Keramzyt dla pszczół

Jest doskonałym zabezpieczeniem przeciw utonięciu pszczół podczas karmienia wodą i syropem. Istotną cechą keramzytu jest to, że pływa po wodzie umożliwiając pszczołom swobodne picie. To czysty naturalny produkt wysokiej jakości.

pszczoły w ulu

Keramzyt budowlany i jego zalety

Keramzyt budowlany jest lekki, a jednocześnie niesamowicie wytrzymały i pod wieloma względami przewyższa, a nawet zastępuje wełnę mineralną i styropian, czyli tworzywa tak chętnie wybierane przy ocieplaniu domu. Kruszywo to jest niezwykle odporne na ogień i mróz – nawet najniższe temperatury nie powodują w nim zniszczeń. Dodatkowo izoluje ciepło, a porowata struktura sprawia, że przepuszcza parę wodną dzięki ponadprzeciętnej termoizolacyjności i odporności na wilgoć. A także jest odporne na pleśń i grzyby a jego struktura odstrasza gryzonie.

Keramzyt budowlany – kiedy stosować?

Keramzyt nie traci swoich właściwości mimo upływu lat, stąd jego popularność w budownictwie. Keramzyt budowlany wykorzystywany jest między innymi do poprawy nośności gruntu, czy do ocieplenia elementów stropów, ścian i posadzek. Jego niebywałą zaletą jest także wysoki współczynnik izolacji akustycznej, który jest zasługą porowatości kruszcu.

Frakcja keramzytu i jego zastosowanie w budownictwie

Keramzyt budowlany powstaje tak samo, jak ogrodowy – przez co nie różnią się one właściwościami i mogą być stosowane zamiennie, zależnie od potrzeb. Dzięki połączeniu różnych frakcji keramzytu z piaskiem możemy uzyskać beton lekki – z nich można wytworzyć pustaki, bloczki ścienne i obudowy kominowe. Pamiętaj, że im drobniejsze granulki, tym wzrasta ciężar keramzytu.

dom z keramzytu

Nie czekaj więc i zaopatrz się w keramzyt!

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.