Ogrodzenia z gabionu - jaki kamień wykorzystać?

person Opublikowany przez: Dominika Lubikowska list W: Kamienie On: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 47

Szukasz pomysłu na ogrodzenie swojej posesji? Zastanawiasz się, jak wydzielić strefę gospodarczą od strefy reprezentacyjnej swojej działki? Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych koncepcji ogrodzenia dla naszych domów. Jednym z wyróżniających się jest ogrodzenie z zastosowaniem gabionu. Gabion jest to kosz wykonany ze stali ocynkowanej. Konstrukcję kosza możemy wypełnić wybranym przez nas kruszywem.

Jaki fundament pod ogrodzenie gabionowe?

Fundament pod ogrodzenie gabionowe musi być stabilny, ponieważ to na nim będzie opierał się cały ciężar konstrukcji. Szerokość fundamentu powinna być większa od szerokości ogrodzenia, aby odpowiednio ustabilizować kosze. Warto wykonać fundament zbrojony, aby zabezpieczyć go przed uszkodzeniami powodowanymi przez działające na niego siły. W celu dodatkowej stabilizacji stosujemy specjalne rozpórki, które umieszczamy wewnątrz koszy, między wypełnieniem. Podczas wyboru konstrukcji gabionu, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry: wytrzymałość, odporność na korozję, wielkość oczek, kolor oraz jakość wykonania.

Czym wypełnić gabion?

Wielkość kruszywa może być dostosowana do upodobań inwestora. W razie małych frakcji do konstrukcji, można wykorzystać kosze ze specjalną siatką zabezpieczającą materiał kamienny przed wypadaniem. Jeżeli chcemy uzyskać estetyczny wygląd, kamień należy układać, aby zapobiec powstawaniu ostrych krawędzi poza ocynkowaną siatką. Dodatkowo stosowanie kamiennej czapy na górnej części konstrukcji, uniemożliwia dostawanie się zanieczyszczeń. Do wykończenia ogrodzenia można wykorzystać więcej niż jeden rodzaj kamienia co sprawi, że będzie ono unikalne np.: giallo siena grys 200-400 mm w połączeniu z bazaltem. Przy planowaniu tego typu ogrodzenia warto skonsultować swój pomysł z projektantem oraz wybrać się do centrum kamienia w celu zapoznania z materiałem kamiennym.

Zalety ogrodzeń gabionowych:

Gabion stosowany jest również jako podstawy dla donicpalenisk lub grilla zewnętrznego. Na rynku znaleźć możemy gabionowe stoły oraz ławki. Może być wykorzystywany jako murki oporowe (należy wówczas pamiętać o zastosowaniu warstwy filtracyjnej pomiędzy usypaną skarpą a konstrukcją - taki zabieg zapobiega brudzeniu się kamienia). Dosyć często konstrukcje gabionowe stosowane są do stabilizowania koryt rzek. Ogrodzenie gabionowe może służyć jako podpora dla roślin pnących. Wykorzystując panel gabionu jako przęsło i sadząc przy nim odpowiednie gatunki roślin np.: Winobluszcz pięciolistkowy, Bluszcz pospolity.

Jak doświetlić gabion?

Ogrodzenie można podkreślić efektownym oświetleniem np. wykorzystując szkło ozdobne do wypełnienia koszy (po skierowaniu światła na szklany materiał, uzyskujemy ciekawą iluminację świetlną). Bez problemu zainstalujemy również punktowe lampy elewacyjne, ukrywając ich zabezpieczoną przed warunkami atmosferycznymi instalacje w wypełnieniu.

Jak dbać i impregnować ogrodzenie z gabionu?

Jedyną pielęgnacją jaką stosuje się przy gabionach jest mycie kamieni myjką ciśnieniową. Usuwamy jedynie mech, porosty, kurz i piasek zebrany z drogi. Prawidłowo wykonane ogrodzenie gabionowe jest stabilne, długotrwałe i z pewnością przetrwa długi okres czasu w dobrej kondycji. Aby zapobiegać brudzeniu się kamienia można zastosować preparat impregnujący, który utrzyma materiał kamienny w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Stosując kamień jasny, porowaty musimy wiązać się z tym, że będzie on wymagał większej uwagi w kwestii utrzymania niż ciemniejsze kruszywo.

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe i kiedy się na nie zdecydować?

Cena ogrodzenia gabionowego realizowanego przez dobrego wykonawcę waha się nawet do 1000 zł za metr bieżący. Do tej wyceny należy dodać koszt kruszywa, na które się decydujemy. Każdy rodzaj kamienia różni się ceną. W zależności od upodobań i budżetu możemy wybrać odpowiednie wypełnienie (kamień, szkło gabionowe, ceramika). Wypełnienie z klasycznego granitu będzie dużo tańsze niż wykorzystanie włoskiego kamienia. Warto wspomnieć również o metodzie wypełnienia koszy. W zależności od wykonawcy, może on pobierać dodatkową opłatę za dokładne układanie kamienia. Często występującym konfliktem między wykonawcą a projektantem/zleceniodawcą jest sposób, w jaki zostanie wypełniona siatka. Niekontrolowany nasyp większych frakcji kamienia kruszywa do koszy wiąże się z utratą stabilności i estetyki ogrodzenia.

Do jakiej zabudowy pasuje gabion?

Ogrodzenia gabionowe kojarzą się z nowoczesną zabudową i faktycznie z taką najlepiej się komponuje. Jednak dobry pomysł i jego odpowiednia realizacja, pozwoli nam na dostosowanie takiego ogrodzenia do każdego charakteru zabudowy. Jesteś zdecydowany na ogrodzenie z gabionu?

Zapraszamy do kontaktu. Zaprojektujemy i zrealizujemy ogrodzenie gabionowe dla Ciebie!

Komentarze

Brak komentarzy na ten moment!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie niektóre mogą być

już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.